Manavgat Şelalesi

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Türkiye’nin eşsiz ve doğal güzellikleri dediğimiz zaman burada ilk sıralarda Manavgat şelalesi en önemli noktalardan birisi konumunda. Yaz ayları geldiği zaman Türkiye’de turizm sezonu daha farklı bir canlılık düzeyine erişir ve açılır. Açıldıktan sonra ise gerek yerli turist ve gerekse yabancı turist rakamları açısından ciddi bir hareketlilik yaşanır.

Antalya gezilecek yerler listesi içerisinde şüphesiz ki ilk ve en önemli noktalardan birisi olarak kabul görür. Bizde elimizden geldiğince bu eşsiz şelale ve özellikleri ile alakalı olarak sizlere bilgiler sunma noktasında adımlar atacağız. Öncelikle şelalelin oluşumu ve daha farklı özellikleri ile alakalı sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Manavgat Şelalesi Özellikleri

Antalya’nın Manavgat ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve güzelliği ile insanları kendisine hayran bırakan mükemmel bir doğal güzellik. Öncelikle bu bölgenin en önemli özelliklerinden birisi, bir akarsu bölgesi olmasıdır. Bu şelale de Manavhat Irmağı üzerinde yer alır ve şelale yapısı ile birlikte ciddi manada ünlenmiştir.

Aynı zamanda Manavgat şelalesi piknik alanı olarak da kullanılmaktadır. Şelale çevresinde balık ve diğer türden yiyecek restaurantları yer alır. Bununla birlikte Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu imkanlar ile birlikte bölgeye ulaşım çok daha pratik bir şekilde yapılır. Turistik açıdan bölgenin en büyük cazibe merkezlerinden birisi olarak da kabul edilir.

Antalya bir tatil yöresidir ve bu nedenle turistlerin en çok ziyaret ettikleri bölgelerden birisidir. Antalya merkezine 72 KM kadar uzaklıkta bir mesafede yer alır. Irmak sularının 3–4 m’lik bir falezden düşmesiyle meydana gelir. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde yüksek bir debiyle akar.

Manavgat şelalesi, aynı zamanda 1968 ile 1983 yılları arasında 5 Lira Banknot modelinin üzerinde silüet olarak yer almıştır.

Manavgat Şelalesi Ücretli Mi?

Değerli takipçilerimizin ve ziyaret edecek kişilerin en çok sordukları sorulara da bu makalemizde yanıt vermek istiyoruz. Bölge, Antalya’nın en büyük cazibe merkezlerinden birisi olarak kabul edilir. Aynı zamanda mesire alanı ya da ören yeri gibi kullanıldığından dolayı halka açık bir organizasyon ortamı da yer alır.

Manavgat şelalesi ücretli mi? Evet, giriş saatleri ve buna bağlı olarak ücretleri bulunur. Peki ücret ne kadar? Manavgat şelalesi giriş ücreti günümüz 2021 yılı içerisinde güncel olarak 10₺ şeklinde kendisini gösteriyor. Bu ücrette bölgenin güzelliğini korumak, bakımını yapabilmek ve temizlik gibi detaylar için alınır ve sivil memurlara maaş olarak dahi dönebilir.

Manavgat Şelalesi’nde Yüzülür Mü?

Yine en çok sorulan sorulardan birisi de bu. Öncelikle bir akarsudan bahsediyoruz ki şelale yapılarında su altı gel-gitleri ciddi anlamda fazladır. Olası bir boğulma tehlikesi durumunda ya da kontrolsüz bir yüzme girişiminde ciddi tehlikeler meydana gelebilir.

Şelale içerisinde yüzmek kesinlikle yasaktır. Turistlerin dahi burada yüzmeye girişimlerinin olduğunu biliyoruz. Ancak bölgenin Belediye Başkanı, bu konu ile alakalı ciddi bir güvenlik zaafiyetinin söz konusu olduğunu söylüyor. Dolayısı ile bölgenin çeşitli noktalarına İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça dillerinde uyarıcı levha koyduklarını açıklamıştır.

Manavgat Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Öncelikle bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin de ulaşımı ciddi manada kolaylaştıran seyir rotaları olduğunu net bir şekilde söylemek gerekiyor. Bölgeye dilerseniz özel aracınız ile, dilerseniz belediyenin toplu ulaşım araçları ile sorunsuz bir şekilde ulaşım sağlamanız mümkün hale geliyor.

Manavgat Şelalesi Google Maps Yol Tarifi için Tıklayınız.

Bununla birlikte Antalya merkezden toplu ulaşım araçları ile de ulaşım sağlamanız mümkün. Antalya merkezden Manavgat Şelalesi tramvay ve otobüs seyahat numaraları aşağıda verilmiştir;

VF02, TK36, TC45, FC46, TK52, UC60, VT63, VT65, R206,502,503, 504,506,509, 510,521,522 ve 600

Bir önceki yazımız olan Gaziantep Gezilecek Yerler Listesi ve Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ