Gaziantep Gezilecek Yerler Listesi ve Önerileri

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Güneydoğu’nun incisi şehir olarak kabul edilen Gaziantep gezilecek yerler listesi ve önerileri ile alakalı derlememize hoşgeldiniz. Türkiye, tarihi ile ve turistik noktaları ile her zaman için dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisi olmuştur. Anadolu ya da dünya genelinde bilinen adı ile Anatolia, birçok medeniyetin izlerini taşıyan eserler ile dolu demek yanlış olmaz.

Gaziantep, Güneydoğu Anadolu bölgemizin sınır şehirlerinden birisidir ve tam anlamı ile bir medeniyetler şehridir. Lezzetleri, tarihi mekanları, dokusu ve cana yakın insanları ile birlikte ülkemizin gülen yüzü diyebiliriz. Gaziantep görülmesi gereken yerler listesi ile alakalı bu makalemizde sizlere birkaç önemli öneride bulunmak istiyoruz.

Milli Mücadele Müzesi

Gaziantep, adını da aldığı ve amansız bir mücadeleye sahne olan Kurtuluş Savaşı için en önemli bölgelerden birisidir. O dönemdeki Antep kültürünü yansıtan ve her açıdan sizlere tarihi adeta yaşamanızı sağlayan mükemmel bir müze.

Merkez ilçesi Şahinbey sınırları içerisinde yer alan bu müze, aynı zamanda şehrin genel geçim kaynakları hakkında da sıcağı sıcağına bilgi edinmenizi sağlıyor. Mutlaka gezilmesi gereken ilk nokta.

Bakırcılar Çarşısı

Yine Şahinbey ilçesinde tarihin canlı kanıtlarından birisi olan bölgelerden, bakırcılar çarşısı. Bakır, bilindiği üzere çok eski yıllarda en önemli geçim kaynaklarından birisi olarak kabul edilirmiş.

İşçilik açısından da adeta sanatı gerektiren bu eşsiz meslek, Gaziantep gezilecek yerler listesi içerisinde kendi çarşısı ile kapılarını açıyor. Çarşı içerisinde aktarlar, ipekçiler, fıstık tüccarları ve aklınıza gelebilecek daha birçok farklı seçenek sizlere hizmet veriyor.

Gaziantep Kalesi

Şehrin tam göbeğinde, çarşının başlangıç noktası olarak tabir edilen yerde Gaziantep Kalesi yer alıyor. 1200 metrelik bir çevre genişliğine sahip olan bu eşsiz kale, günümüzde şehrin merkezinde ki en önemli noktalardan birisi.

Bakırcılar çarşısı ile arasında yürüme mesafesi var. Aynı zamanda Forum Gaziantep alışveriş merkezine de son derece yakın. Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi adı ile günümüzde hizmet veriyor. Dolayısı ile yine gidilip görülmesi gereken önemli bir nokta.

Zeugma Müzesi

Dünya genelinde en çok bilinen yapılarından ikinci sırasında yer alan Zeugma Mozaik Müzesi, bölgenin en önemli turistik ziyaret alanlarından birisi olarak da kabul görüyor. Gaziantep gezilecek yerler listesi ve önerileri listemizde mutlak surette gidilmesi gereken yerlerden.

Hatay Arkeoloji Müzesi’nden sonra dünyanın en büyük iki numaralı mozaik sanat müzesi. Zeugma antik kentinden mükemmel izleri barındıran bu eşsiz yapı, bölgenin en önemli noktalarından birisi olarak kabul edilir. Dünya genelinden ziyaretçilere ev sahipliği yapar.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi (Zoo Park)

Dünyanın en büyük dördüncü hayvanat bahçesi olarak kabul edilen mükemmel ötesi bir ortam. Türkiye’de Darıca Hayvanat Bahçesi ile birlikte en çok merak edilen ve ziyaret edilen hayvanat bahçelerinden birisi olarak dikkat çekiyor.

90 türden 3.720 hayvan barındıran bir kuş kafesi, 74 türden 2950 hayvana ev sahipliği yapan bir akvaryumu, 10 türden 64 hayvanı barındıran bir maymun evi, timsah ve yılanlardan oluşan bir sürüngen evi bulunur. İçerisinde her türden hayvanı görebilir, Safari Park otobüsü ile küçük bir safari deneyimi de yaşayabilirsiniz.

Atatürk Anı Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nda amansız bir mücadele veren Gaziantep şehrini her zaman ayrı bir yerde tutmuştur. 1933 yılında savaş sonrasında şehri ziyaret eden Ulu Önder, bu şehrin nüfusuna kayıt olarak verdiği önemi de göstermiştir.

Sonrasında her sene aynı tarihlerde geleneksel olarak Gaziantep şehrini ziyaret etmiştir. Her ziyareti sonrası kendinden kalanlar ile mükemmel bir müze meydana getirilmiştir.

Gaziantep Harikalar Diyarı

Bir ailenin her anlamda keyifli zaman geçireceği türden bir çeşit lunapark diyebiliriz. Yine şehrin merkezinde yer alan ve kolay ulaşılabilir bir bölgede bulunan bu park, içeriğinde birçok farklı ve eğlenceli oyunu barındırıyor.

Su oyuncaklarından tutun da, manzaraları kızak gezintileri ve korku tüneline varana kadar birçok farklı oyuncak söz konusu. 0-3 yaş çocuklar ücretsiz ve yetişkinler için bilet fiyatı sadece 50₺. Bu bileti alarak sınırsızca park içerisinde ki tüm oyuncakları deneyim etme şansına da sahip oluyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Mutlaka Gezilmesi Gereken Avrupa Şehirleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ