Az Bilinen ve Gezilmesi Gereken Yerler

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Ülkemizde seyahat rotası oluşturmak isteyenler için Avrupa’da az bilinen ve gezilmesi gereken yerler üzerinde durmak istiyoruz. İnsanlarımız da artık koronavirüs sürecinin bunaltan süreçlerinden hemen sonrasında gezme konusunda son derece esnek davranmaya devam ediyor. Bizde elimizden geldiğince gezilecek yerler ile alakalı olarak sizlere listeler oluşturuyor ve fikir sahibi olmanız için yardım etmeye çalışıyoruz.

Türkiye, yerli turizm açısından da ulusal turizm açısından da ciddi anlamda önemli bir konum. Ancak bizler, ülkemizden daha ziyade öncelikli olarak farklı medeniyetleri tanımak açısından da dışarıya hevesliyiz. Avrupa’nın az bilinen hatta bilinmeyen ancak güzelliği ile baş döndüren bölgelerinden birkaçını sizlere önermek, tanımanızı sağlamak amacındayız.

Alberobello (İtalya)

İtalya, bilindiği üzere bir kıyı noktası olarak dikkatleri çekiyor. Özellikle belli başlı ilçeleri ile adından söz ettiren Alberobello, yaz aylarında ve kış aylarında sağladığı farklı güzellikleri ile de ön planda.

UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde yer alan bu bölge, Trulli konseptli evleri ile de adından söz ettiriyor. Mimari yapısı ile dikkat çeken bu bölgenin özellikle görüntü açısından da dikkat çekici seçenekler sunduğunu net bir şekilde söyleyebiliyoruz. Trulla Sovrano müzesi de bölgenin önemli noktalarından.

Kotor (Karadağ)

Vizesiz gezilecek yerler arasında yer alan Karadağ, özellikle kıyı bölgeleri ile birlikte ciddi anlamda ön plana çıkan noktalar arasında. Kotor, bölgenin en dikkat çekici cazibe merkezlerinden birisi. Ancan ne yazık ki az bilinen bir bölge. Aslına bakarsanız bu bir avantaj.

Kendine has mimarisi ile birlikte yeşilliklerin arasında doğayı da sizlere sunan mükemmel bir bölge. Sveti Stefan Adası, eski burjuva sınıfının yaşadığı bir bölgedir. Bu bölge, tarihi ve mimari olarak sizlere çok daha modern seçenekler sunuyor.

Lugano (İsviçre)

Dünyanın en güzel konumlarından birisine sahip olan İsviçre, İskandinav ekolünün en önemli bölgeleri arasında yer alıyor. Ekonomisi en güçlü ülkeler arasında ilk sıralarda ve güzelliği ile Norveç de dahil adından söz ettiriyor.

İsviçre’nin Lugano bölgesi, gerçek manada harika manzaraları, mimarisi ve sosyal olanakları ile sizleri kucaklıyor. Lugano gölü kıyısında bulunan yerleşke, kendine has renkli mimarisi ile adından söz ettiriyor. Dağ manzarası ile de dikkat çeken bölge, Vikingler döneminden kalan tarihi kalıntıları ile de adeta sizlere tarihi yaşatıyor.

Dinant (Belçika)

Fransız sömürgesi olarak tanıdığımız Belçika, özellikle bazı noktaları ile Avrupa’nın en göz alıcı ve en önemli bölgelerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Dinant, yine doğası ve kıyı görüntüsü ile birlikte adından söz ettiriyor.

Brüksel’den 1 saat kadar uzaklıkta bir mesafede yer aldığını söyleyebiliriz. Paris ve Köln arasında yer alan bir bölge olarak iki ülkenin vatandaşlarına da ev sahipliği yapıyor. Kendine has mimarisi yine dikkat çekici. Temiz havası, eğlence mekanları ve restoranları ile eşsiz Fransız mutfağının örneklerini en ideal şekilde sizlere sunuyor.

Isle of Skye (İskoçya)

Ada ülkesi İngiltere’nin sömürgelerinden birisi olan İskoçya, tarihi geçmişi ile birlikte adından ciddi manada söz ettiriyor. Skye adası, bölgenin en önemli noktalarından birisinde yer alıyor ve gezilmesi gereken yerler listesi içerisinde önemli bir örnek diyebiliriz sanırım.

Şehir, efsaneleri ile de adından söz ettiriyor. Bu şehrin devler ve perileri barındırdığı bir efsane diyebiliriz. Doğa ile iç içe bir bölge olması ve yine öz mimarisi ile birlikte ülke genelinde adından söz ettiriyor. Portree kafe konseptinin mucidi bu bölgede sosyal olanaklar da sizleri büyüleyecek.

Bir önceki yazımız olan Adana Lezzet Festivali Nedir? 2021 Organizasyonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ