Türkiye UNESCO Dünya Mirası Noktaları

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Ülkemizin tescillenmiş ve eşsiz güzellikleri olan Türkiye UNESCO dünya mirası noktaları ile alakalı bazı bilgileri sizlere sunmak istiyoruz. Bilindiği üzere ülkemizde hem dünyayı hem de coğrafyayı ilgilendiren çok önemli noktalarımız söz konusudur. UNESCO, dünyanın her yerinde ki önemli noktaları listeleri içerisine alıyor ve bir nevi tescilli ödüllendirme yapıyor diyebiliriz.

Türkiye’nin UNESCO dünya mirası listesi içerisinde yer alan birçok önemli mekanı var ve bunları birçok kişi bilmiyor. Bizde elimizden geldiğince sizleri kısa ve öz bir şekilde bu noktalar hakkında bilgilendireceğiz. Bu sayede bölgeleri ziyaret ettiğiniz takdirde bakışınız çok daha farklı olacaktır.

Efes Antik Kenti (İzmir)

İzmir, ülkemizin en önemli şehirlerinden birisi iken Efes Antik Kenti’de şehrin en önemli turistik noktaları arasında yer alıyor. Araştırmalara göre 9000 yıllık bir geçmişinin olduğuna dair kanıtlar elde edildi. Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı gibi büyük imparatorluklara ev sahipliği yapmış bir yerleşke.

Artemision, Meryem Kilisesi ve Bazilika bu önemli bölgelerden başlıcaları olarak dikkat çekiyor. Efes, UNESCO Dünya Mirası Türkiye listesi fark yaratan bir nokta.

Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir)

Nevşehir dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak peribacaları gelir. Doğal rüzgarların meydana getirdiği bu eşsiz bölge, mükemmel görüntüsü ve tarihi ile de insanların ilgisini ciddi anlamda çekiyor. UNESCO, bölgeyi çok uzunca bir süre kapsamlı şekilde araştırdı ve dünya mirası listesine birçok bölgesini ekledi.

Göreme Milli Parkı, Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri, Karain Güvercinlikleri, Karlık Kilisesi, Yeşilöz Theodoro Kilisesi ve Soğanlı Arkeolojik Alanı listeye eklenen bölgeler diyebiliriz.

Tuz Gölü (Konya Havzası)

Tuz Gölü, tarihin gördüğü en önemli doğal oluşumlardan birisi olarak dikkat çekiyor diyebiliriz. Mükemmel bir görüntü ve doğal oluşum, yeraltı suları ile beslenerek tuz üreten eşsiz bir bölge. Konya havzası içerisinde yer alan Dünya Mirası listesine dahil bir bölgemiz diyebiliriz.

Ortalama derinliği 50 cm.’nin altında olan Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının % 70’ini sağlamaktadır. Tuz Gölü havzası, yaklaşık6.000 kadar kuş yuvalama alanına sahip. Bunun yanında bölgede 279 bitki ve bakteri türünün yaşadığı tespit edilmiştir.

St. Nicholas Kilisesi (Antalya)

Antalya, Akdeniz bölgesinin en önemli illerinden birisidir. Turistik açıdan öncelikle en büyük ve en verimli bölgelerimizden birisi olarak kabul edilir. Yaz tatili için ciddi bir değişim ve yurtdışından milyonlarca ziyaretçiyi ağırlama kapasitesine de sahip olduğunu net olarak söyleyebiliriz.

2000 yılı itibari ile St. Nicholas Kilisesi resmen Dünya Mirası Listesine dahil bir tarihi bölge demek mümkün. Ülkemizde birçok farklı noktada antik kentlerin olduğunu biliyoruz. St. Nicholas Kilisesi de yine bu mekanlardan birisi olarak dikkat çekti. Bizans dönemine ait bir kilise olarak bilinen St. Nicholas, ülkemizde ki farklı Dünya Mirası noktasından bir diğeri olarak da dikkatleri üzerine çekiyor.

Bu makalede vermiş olduğumuz bilgilerin tamamı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi kaynaklarından yapılan araştırma ile sizlere sunulmuştur.

Safranbolu (Karabük)

Türkiye’nin yerli ve yabancı turistik noktalarından birisi olarak dikkat çekiyor. Safranbolu ilçesini dünya genelinde popüler kılan bu bölgenin en büyük özelliği ise tarihi evleri ve mimarisi diyebiliriz. Osmanlı döneminden bu güne kadar hala mimari yapısını saklayan bu bölge, kısa süre içerisinde UNESCO listesine dahil edildi.

Kalıcı liste içerisinde yer alan Safranbolu, Türkiye turizmi için de en büyük paydaşlardan birisi olarak adından söz ettiriyor.

Göbekli Tepe (Şanlıurfa)

Arkeolojik kazı ve araştırmaların hala devam ettiği Göbekli Tepe, bugüne bugün dünya genelinde adından söz ettiren bir nokta. 2018 yılı itibari ile UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisine dahil edildi. Yerli ve yabancı turistik bölgelerden de birisi ancak geçmişe yönelik araştırmalar noktasında da ciddi değişim gösteriyor.

Netflix üzerinde de dünya genelinde ilgi ile takip edilen Atiye dizisinin de konusunu verdiği önemli bir nokta.

Bir önceki yazımız olan En iyi İstanbul Piknik ve Mangal Alanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ