Pilates nedir, Ne İşe Yarar?

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Pilates nedir?

Pilatesin faydaları hakkında birçok malumat duymuş olabilirsiniz. Duruş bozukluğuna olan müspet etkisi, beden ve zihinde gerçekleştirdiği değişim, nefes, çekirdek gibi… Ama şimdi sizden pilates ile ilgili bütün bildiklerinizi unutmalısınız. Çünkü bu yazı pilatesi tamamen  anlamanızı sağlayacak ve aklınızdaki bütün sorulara ışık tutacak !

Pilatesin popülaritesi gün geçtikçe artmaya devam etmekte. Yüz senelik bir geçmişi olan pilatesin faydalarına değinecek olursak; genel olarak vücudun gücünü artırır, vücut geliştirme hedefine destek Verir, dengeyi koordinasyonu sağlar, ettik duruş bozukluğuna önemli diğer derecede etki eder, esnekliği artırır, sırt ağrılarına iyi gelir, derin stabilizatörleri çalıştırır ettik zihnin beden ile bütünleşmesini sağlar.

Pilates egzersizlerinde testi konsantrasyon olmaksızın ettik meydana getirilen hedef amacını kaybeder. Pilates hareketleri. J.Pilates “Dikkatsizce 20 yeniden yapmaktansa 5 tekrarı mükemmel bir biçimde yapmak daha iyidir.” gibi bu düşüncesini ifade eder.

Pilates Ne İşe Yarar?

Kabaca özetleyecek olursak; uzuvlar hareket ettikçe hareketsiz kalan bölgeyi kararlı tutmayı amaçlıyoruz. Örneğin; sırt üstü meydana getirilen karın çalışmalarındaki fleksiyon (bükülme) esnasinda kalça kemiği ziyaretinde kürek kemiklerini stabil tutmalıyız ki hareketin uygun formunu yakalayabilelim.

Pelvisi (kalça kemiği) sabit tutmanın yararı ne derseniz; burada core (iç ünite) içindir giriyor.
Çekirdek dediğimiz derin kas grubunu efektif hale getirebilmemiz için omurganın ve pelvisin nötral pozisyonunun şartlarında. Ve etken olabilmesi için bir şeye daha gereksinim duyar: Nefes!

Bir pilates seti için gereken hareketi etkinleştirmek ya da zorlaştırmak, gücü yükseltmek, dokular arası oksijen geçişini arttırmak ve akciğer kapasitesini geliştirmek için nefese ihtiyaç duyarız.

Egzersize veya kişiye göre değişim gösterse de pilateste genel olarak yatay KOSTAL nefes diye adlandırdığımız nefesi kullanırız. Yani nefesi alırken karnı şişirmeden onu kaburgaların yanlarına doğru yollarız. ISE çekirdek verdiğimizde nefes bölgesinin bir korse olduğunu hayal ederek korseyi daraltıp kaburgaları içeri doğru kapatarak soluk veririz.

Hareket sırasında bireyin pelvis ve lomber (bel) omurgası nötral pozisyonda iken nefes alıp vermesi çekirdek bölgesi aktif hale getirir ve güçlenmesini sağlar.

Pilates kg verdirir mi?

Pilates zayıflama amaçlı bir sistem değildir. Fakat BBC muhabirine sıhhatli beslenme ettik kardiyo ile desteklendiğinde zayıflama mevzusunda da destek olacaktır. Kas kütlenizi arttıracağı için, kilo kaybını kastan değil de yağdan kaybedeceksiniz hem daha ince hem de daha sıhhatli bir bedene sahip olabilirsiniz!

Evde Pilates Yapmak

Evet, evde pilates yapılabilir. Pilates topu en popüler evde egzersiz ekipmanları arasında yer alsa da pilates aslen herhangi bir ekipmana gereksinim duymadan yapılabilen bir spordur. Fakat öncelikle sporcunun kendi bedenini tanıması gerekir.

Zayıflanmıştır saptaması, vücudunu ve kaslarını iyi mi kullanıp testi edebileceğiniz bilmesi gerekir. Örneğin; karın kasları zayıf olan bir kişinin, mekik hareketlerinin boynu ağrıyabilir, böyle bir durumda mutlaka o hareketten kaçınması gerekir. demek ki karın kasları hemen hemen bu hareket için hazır değil, alternatif hareketleri bilip ona bakılırsa planlama yapması gerekiyor. Planlı hareketleri ile karın birazcık güçlendikten sonra fleksiyonlar eklenebilir.

Sakatlanma olasılığını düşünecek olursak; en oldukça üstünde durduğumuz konuyu yine hatırlatmak istiyorum. Pilates; Kontrollü, iyi tasarlanmış, yavaş ama akıcı, konsantrasyonu kaybetmeden ettik nefes tekniklerini de unutmadan yapıldığında oldukça güzel sonuçlar doğurabilir.

Pilatesin en az iki gün mümkünse üç gün Yapılması etkili sonuçların alınmasını  sağlamaktadir. J. Pilates “10 derste fark hissedecek, 20 derste fark görecek ve 30 derste ise yeni bir vücuda sahip olacaksınız.” lafıyla bu egzersiz çalışmaları tesirini açıklamıştır.

Pilates Kimler İçin Uygundur?

  • Fiziksel ve ruh sağlığını korumak isteyenler
  • Öğrendikleri egzersizleri hayatına yaymak isteyenler
  • Rahatlamak, gevşemek ve motivasyonunu arttırmak isteyenler
  • Kısaca iş hayatında çalışan herkes

Fiziksel sağlık ile psikolojik sağlık birbiriyle doğrudan ilintili. Özellikle evden çıkmadan, daha hareketsiz kaldığımı; bilgisayar başındayken oturuş bozukluklarıyla başlayan sağlıksız süreç, masum gözüken atıştırmalarla devam edip bizi hızlıca kilo aldıran ve sağlıksızlaştıran bir döngüye sokuyor. Bu da önce fiziksel sağlığımızın ardından da ruh sağlığımızın bozulmasına neden oluyor. Özellikle evden çalışan, tüm işi bilgisayar üzerinden ilerleyen çalışanlar için hareketsiz yaşam problemimize hızlıca çözüm bulacak. Evden çıkmadan bile yapılan pilates egzersizleriyle kaybetmeye başladığımız mutluluk ve zindelik hormonu serotoninimizi geri kazanmaya başlayacağız!

Umarım sizlere faydalı bilgiler aktarabilmişimdir. Pilates tek başına zihninizi akıllı, omurganızı dik ve kalbinizi huzurlu yapar. 10 seansla farkı fark edeceksiniz. 20 seansla diğerleri farkı fark edecek ve 30 seansla yeni bir bedene sahip olacaksınız. Her gün pilates yapmak için iyi bir gün. Sağlıkla kalın…

Bir önceki yazımız olan Alerjik rinit nedir, tedavisi, belirtileri, neden olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ