Kantaron Yağının Faydaları

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

“Her derde deva” deyimini en fazla hak eden doğal mucizelerden biri kantaron yağı. Eskiden daha çok Ege ve Akdeniz’de bilinen kantaron yağı bugün şehirlilerin de gözdesi haline gelmiş durumda. Aslında bu pek de şaşırtıcı değil zira kantaron yağının faydaları gerçekten saymakla bitmiyor. Hem sağlığa hem de güzelliğe sayısız faydası olan kantaron yağı her evde mutlaka bulunması gereken bir doğal şifa kaynağı.

Kantaron yağı nedir?

Bilimsel ismi hypericum perforatum olan sarı kantaron bitkisinin çiçeklerinden elde edilen yağa kantaron yağı deniliyor. Bitkinin çiçekleri sarı olsa da geleneksel olarak kantaron yağı elde etmek için bu çiçekler zeytin yağına konulup  bekletiliyor ve zamanla yağın rengi kırmızımsı bir hal alıyor ki bu rengi aldığında da yağın kullanıma hazır olduğu anlaşılıyor. Bugün aktarlarda şişeli yani fabrikasyon kantaron yağı satıldığı gibi örneğin Bodrum gibi yerlerde kurulan pazarlarda yerel üreticilerin geleneksel yöntemle hazırladığı kantaron yağı da bulabilmek mümkün.

Kantaron yağının sağlığa faydaları

Yazımızın başında bu mucizevi yağın hem sağlığa hem de güzelliğe yani cilde ve saçlara birçok faydası olduğunu söylemiştik. Kantaron yağının sağlığa faydaları arasında şunlar sayılabilir:

  • Egzamaya iyi gelir, iyileşmesine yardım eder.
  • Güçlü bir antiseptiktir ve bu sayede vücudu mikroplara karşı korur.
  • Varis üzerinde olumlu etkisi vardır.
  • Kantaron yağının en önemli faydalarından biri kansere karşı koruyucu olması ve kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemesidir.
  • Yaraların hızlı iyileşmesine yardım eder ve yara izi kalmasını önler.
  • Sivilcelerle mücadelede müthiş etkilidir, hem sivilcelerin iyileşmesini sağlar hem de sivilce izlerini önler.
  • Kanamayı durdurur.
  • Kantaron yağının en çok bilinen faydalarından biri de yanıkları iyileştirici etkisidir. Yanıkların verdiği acıyı da hafifleten yağ yanık tedavisinde gerçekten çok etkilidir.
  • Sırt ve romatizma ağrılarında masaj yağı olarak kullanıldığında rahatlama sağlar.
  • Mide ülseri ve ağrısı için içilerek kullanılır.

Gördüğünüz gibi bu doğal yağ sağlığa sayısız fayda sağlıyor, işte tam da bu yüzden her evde bulunması gerektiğini söylemek pek de yanlış olmaz.

Kantaron yağının cilde faydaları

Aslında kantaron yağının cilde faydaları arasında en önemli olandan yukarıda bahsettik; sivilcelere karşı etkisinden. Bu mucizevi yağ sivilce tedavisinin yanı sıra cildin daha genç görünmesini sağlamakta da çok etkilidir. Aynı zamanda cildi nemlendirir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla cilt bakımı için kullanımı cilde sağlık ve güzellik kazandırır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Pilates nedir, Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ