Avokado Yaprağının Faydaları

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Sebzeler, meyveler  gibi bazı doğal ürünler sağladıkları faydalar ile aniden hayatımıza giriyorlar ve çok da popüler hale geliyorlar; avokado da bu ürünlerden biri. Yüksek C vitamini içeren ayrıca antioksidan etkisiyle de bilinen avokado son yıllarda ülkemizde de yetiştirilmeye başlandı ve bu da bu sayısız faydası olan meyvenin ülkemizde de çok daha fazla tüketilebilir hale gelmesini sağladı. Avokadonun faydaları hakkında artık hemen herkesin az ya da çok bilgisi var ancak avokado yaprağının faydaları için aynı şeyi söylemek pek de mümkün değil. Evet, yanlış okumadınız avokado yapraklarından bahsediyoruz ve bu meyvenin yaprakları kendisinden çok daha faydalı. Yazımızda sağlığa müthiş faydaları ile dünyanın gündemine oturmuş durumdaki avokado yaprağı nedir, avokado yaprağının faydaları nelerdir, avokado yaprağı ne işe yarar gibi tüm soruların cevapları sizi bekliyor.

Avokado Yaprağı Nedir?

Avokado ağacının anavatanı Orta Meksika ve bu ağaç defnegiller ailesinin bir üyesi.  Anavatanı Meksika olmakla birlikte ülkemizin Akdeniz Bölgesi ve Rize’de dahil olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde de yetiştirilen bu ağacın yaprakları olan avokado yaprakları yeşil renklidir ve büyüklükleri farklı olabiliyor. Bu yapraklar kurutularak ya da taze olarak tüketilebiliyor. Meksika’da birçok yerel yemekte baharat olarak da kullanıldığını ekleyelim.

Avokado Yaprağı Faydaları

Çinko, demir, selenyum, magnezyum gibi mineraller açısından çok zengin olan avokado yaprağı bunların yanı sıra mükemmel bir lif kaynağı. Ayrıca antioksidanlar açısından da çok zengin olması bu ağacın yapraklarının sayısız fayda sağlamasının altında yatan nedenler. Avokado yaprağının faydaları arasında şunlar sayılabilir:

  • Kan şekerini düşürür, böylece açlık krizlerinin önüne geçer. Bu özelliği ile diyabet yani şeker hastaları için de çok faydalıdır.
  • Kalp ve damar sağlığını destekler, kan basıncının düşmesini sağlar.
  • Avokado yaprağı sindirim sisteminin de sağlığını destekler, içeriğindeki tanenler gibi bazı maddeler mide asidinin azalmasına yardım eder.
  • Bu yapraklarda limonin isimli bir madde bulunur ve bu maddenin de kolesterolü düşürme etkisi vardır.
  • Avokado yapraklarının en önemli faydalarından biri de böbrek taşlarından kurtulmaya yardımcı olmalarıdır.
  • Serbest radikallerle mücadele eden antioksidanlarla dolu olan bu yapraklar bu sayede ciltte görülen erken yağlanma belirtileriyle mücadele eder ve cildin hem daha genç görünmesini sağlarken hem de daha sağlıklı olmasına yardım ederler.

Avokado Yaprağı Kilo Verdirir Mi?

İşte avokado yapraklarının son zamanlarda tüm dünya ile birlikte ülkemizde de çok popüler hale gelmesinin en önemli sebebi, avokado yaprağı kilo verdirir mi sorusu. Evet, bu yaprakların kilo vermeye ciddi şekilde katkı sağladığı kanıtlanmış durumda. Bunun altında yatan sebepse yukarıda da bahsettiğimiz kan şekerini dengeleyerek açlık hissi ile savaşıyor oluşları. Yaprakların yoğun şekilde içerdiği limonin maddesi iştahı keser ve böylece avokado yaprağı ile kilo vermek çok daha kolay hale gelir.

Avokado Yaprağı Nasıl Tüketilir?

Avokado yapraklarının hem yaş hem de kuru olarak tüketilebildiğinden bahsetmiştik, ancak bu yaprakların en sık tercih edilen tüketim yolu çay. Avokado yaprağı çayı hem kilo vermek isteyenler hem de bu yaprakların sağladığı diğer faydalardan yararlanmak için en pratik yöntem olarak öne çıkıyor. Aktarlardan satın alabileceğiniz kurutulmuş avokado yaprakları ile kendi çayınızı hazırlayabilir ya da çeşitli markaların üretimi olan hazır çaylardan alarak bu doğal mucize ile daha sağlıklı ve fit hale gelebilirsiniz. Yazımızı son bir uyarı ile bitirelim, avokado yaprağı çayının günde 2-3 bardaktan fazla tüketilmesi önerilmiyor ayrıca bu çayı kilo vermek için içecekseniz diyet ve egzersizle desteklemeniz tabi ki daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Klima Hasta Eder Mi? başlıklı makalemizde klima çarpması, klima çarpması belirtileri ve klima hasta eder mi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ