İstanbul Çevresi Hafta Sonu Gezilecek Yerler

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul ülkemizin tüm dünyada tanınmasında da en önemli rolü oynuyor. Zira binlerce yıllık bir tarihe sahip olan şehir bu uzun tarihi boyunca birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış ve kentin dört bir yan farklı kültürlerden kalmış olan eserlerle dolu. Baş döndürücü bir tarihi zenginliğe sahip olan kentin aynı zamanda iki denize de kıyısı var; Marmara ve Karadeniz. İstanbul Boğazı gibi eşsiz bir doğal güzelliğe de sahip olması bu kadim kenti dünyanın en güzel, en önemli ve tabi ki en gezilesi şehirlerinden biri haline getiriyor. İki denize kıyısı olması İstanbul’un çevresinde hafta sonu kısa tatiller yapıp keyifli zaman geçirilecek çok sayda destinasyon olmasını da sağlıyor. Ayrıca bununla da kalmıyor zira İstanbul çok sayıda doğal ve tarihi güzellik barındıran destinasyona da yakın konumda. Kısa bir kaçamak yapmayı planlayanlar için İstanbul çevresi hafta sonu gezilecek yerler derlemesi yaptık.

Büyükada

İstanbul’un bir ilçesi olan Adalar irili ufaklı 9 adadan oluşuyor ve bu adaların beşinde yerleşim var. Adalar İstanbul çevresinde hafta sonu gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer almayı fazlasıyla hak ediyor zira Prens Adaları olarak da anlan bu adalar doğal güzellikleri ile büyülerken tarihi açıdan da birçok zenginlik barındırıyor, buna bir de yaz aylarında deniz keyfi ekleniyor. Büyükada Adalar denilince akla gelen ilk ada ve aynı zamanda Adalar’ı oluşturan takım adaların da en büyüğü. Büyükada’da Aya Yorgi Kilisesi, Troçki’nin Evi, Adalar Müzesi gibi birçok gezilecek nokta var. Bu arada adada konaklayabileceğiniz mekanlar da var yani adaya gidip tüm hafta sonunu deniz kokusunu içinize çekerek ve tarihi mekanları gezerek değerlendirebilirsiniz.

Maşukiye

İstanbul’un komşu illerinden Kocaeli sınırları içindeki Maşukiye’nin İstanbul’a uzaklığı 129 kilometre ve araçla ulaşım yaklaşık 1 saat 40 dakika kadar sürüyor. Maşukiye doğal güzelliği ile insanı gerçekten büyüleyen bir yer, buraya adım atar atmaz insan kendini bir masal diyarında gibi hissediyor zira bir masal kadar güzel. Maşukiye’de konaklayabileceğiniz birçok otel var, bu otellerden birine yerleştikten sonra Maşukiye sokaklarında gezebilir, dere kenarındaki mekanlarda başta balık olmak üzere enfes tatlar yiyebilir ve harika bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Sapanca Gölü

Dünyanın en etkileyici coğrafi oluşumlarından biridir göller ve Sakarya ile Kocaeli illerindki Sapanca Gölü de İstanbul2dan fazla uzaklaşmadan kısa bir göl tatili yapmak için ideal. İstanbul’a 137 kilometre uzaklıktaki Sapanca Gölü’ne ulaşım yaklaşık 2 saat sürüyor. Büyük kısmı Sakarya bir kısmıysa Kocaeli ili sınırları içerisinde yer alan göl eskiden Marmara Denizi’nin parçasıyken zamanla ayrılıp göl haline gelmiş. Gölün kendisinin yanı sıra çevresi de çarpıcı bir doğal güzelliğe sahip, göl kıyısında gezinebilir, Arifiye Ormanı’nda piknik ya da kamp yapabilirsiniz.

Kaz Dağları

Çanakkale ve Balıkesir illeri sınırları içerisinde yer alan Kaz Dağları son yıllarda gittikçe daha popüler hale gelen bir destinasyon. İstanbul’a  uzaklığı  508 kilometre olan Kaz Dağları’na ulaşım 7,5 saat kadar sürüyor. Evet, ulaşım biraz uzun sürüyor ama haftasonu sabahı erkenden yola çıkıp öğlen gibi bu doğa harikasına vardığınızda bu uzun yolculuğa değdiğini hemen anlayacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Oksijen deposu Kaz Dağları’nda hem ruhunuzu hem de bedeninizi dinlendirip evinize kendinizi harika hissederek dönebilirsiniz. Kaz Dağları’nda Zeytinyağı Müzesi, Sarıkız Türbesi, Darıdere Tabiat Parkı gibi birçok gezilecek yer olduğunu da ekleyelim.

Ballıkayalar

Gebze’de yer alan Ballıkayalar ülkemizin saklı cennet tabirini en çok hak edeen doğal güzelliklerinden biri. İstanbul’dan 57 kilometre uzaklıktaki Ballıkayalar’a ulaşım yaklaşık 50 dakika kadar sürüyor. Tabiat parkı statüsündeki Ballıkayalar’da mağaralar, dere, kanyon kısacası birçok doğal güzellik bir arada sizi bekliyor. Ballıkayalar özellikle trekking yapmayı sevenler için mükemmel bir alternatif. Ballıkayalar gezisi sırasında piknik yapabilir, çeşitli hayvanlarla karşılaşarak keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Payidar Galata başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ