Bebek Arabası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Annelerin özellikle çokça sordukları sorulardan olan bebek arabası alırken dikkat edilmesi gerekenler üzerinde durmak istiyoruz. Annenin hayatı bebek geldikten sonra ciddi manada değişiyor. Genel itibari ile ülkemiz genelinde de bu durum böyledir ve ilk 6 ay özellikle bebek çok dışarı çıkarılmaz. Sonrasında ki süreçte ise artık her yere bebek ile gitme zorunluluğu doğar.

Bebek arabası, özellikle sorunsuz bir şekilde bebekleri taşımak ve rahatlığını sağlamak açısından çok önemlidir. Bebeğimizin ergonomisi için özellikle bebek arabaları gibi bir unsuru dahi seçerken çok dikkatli olmalıyız ve ayrıntıları çok iyi bilmeliyiz. Bu noktada özellikle anne bebek kategorimizde en önemli makalelerimizden birisi olacağına inanıyoruz.

TS EN 1888 Sertifikalı Markalar ve Ürünler Tercih Edin

Araştırmaya dayalı bilimler, özellikle günümüzde kalite derecelendirme açısından çok çok önemlidir. Bebek arabasının seçimi noktasında dikkat etmemiz gereken öncelikli seçenek TS EN 1888 belgesi olacaktır. Bu belgenin anlamı nedir? Bebek arabasında ne gibi bir avantaj sağlıyor?

Bebek arabaları da tıpkı diğer teknolojik materyallerde olduğu gibi güvenlik standartları açısından değerlendirilir. TS EN 1888, Avrupa Güvenlik Standartlarına uygun bir bebek arabası almanız demek olacaktır. Bu sayede bebeğiniz için en sağlıklı seçenek belirlenmiş olacak.

Ortopedi ve Konfor Standartları

Bebekler, özellikle belli bir yetişkinlik durumuna gelene kadar omurga genel itibari ile çok çabuk değişebilir. Gelişim sürecinde özellikle bebeklerimizin her açıdan rahat etmesine fazlası ile özen göstermemiz gerekir.

Bebek arabalarında dikkat etmemiz gereken unsur ise ortopedi ve konfor. Günümüzde bebekler için üretilen The Stroller modellerinde dahi yastık konforu ciddi anlamda önemsenir. Bebeklerinizi oturduğu koltuk, her ne olursa olsun yumuşak dokuda ve esnek olamlıdır. Bununla birlikte bebeğin belini ve sırtını her açıdan desteklemelidir.

Katlanabilir ve Taşınabilir Boyutlar

Bebek arabası, özellikle bebeğin belli bir erişkinliğe gelmesinden sonra hayatımızın olmazsa olmazlarından birisi oluyor. Dolayısı ile bebek arabası seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında kendi aile otomobiliniz de bulunuyor.

Bebek arabaları günümüzde çok çok büyük tasarımlarda da üretilebiliyor. Seyahatlerinizde ya da bu gibi durumlarda katlanabilir özellikte ki bebek arabaları çok önemlidir. Bununla birlikte boyutlarının da çok aşırı yer kaplamaması dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur. Özellikle küçük bir otomobiliniz var ise büyük arabalar sizler için ciddi bir baş ağrısı nedeni olabilir.

Güvenlik Kalitesi

TS EN 1888 belgesine dikkat ettiğiniz takdirde aslına bakarsanız bunu bir nevi yerine getirmiş oluyorsunuz. Ancak bu tip bebek arabası fiyatları biraz yüksek olduğu için aileler, güvenlik açısından nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilmiyor. Bizde elimizden geldiğince bu anlamda bir özet geçelim.

Öncelikle arabanın eklem ve katlanma parçaları, bebeğinizin erişebileceği noktalarda olmamalı. Bununla birlikte bebeğinizin çevresinde yine herhangi bir tuş ya da buton bulunmamalı. Ayrıca aracın fren kabiliyetinin olması önemlidir. Özellikle herhangi bir esnada durmanız gerektiğinde bu frenin kalitesi çok çok önem arz eder. Metal aksamların da emniyet çerçevesinde değerlendirilmesi önemlidir.

Görsel Değil, Güvenlik ve Rahatlık Önemlidir

Son olarak ailelerin günümüzde güvenlikten daha fazla görüntüye önem verdiklerini biliyoruz. Örnek vermek gerekirse 3 tekerlekli bebek arabası modelleri günümüzde modern gibi görünen ancak güvenli olmayan seçeneklerdir. Çünkü bu arabalarda dizayn genellikle güvensiz oluşturulur.

Her ne olursa olsun öncelik bebeğinizin güvenliği ve rahatlığı. Sonrasında ise kişisel rahatlık ve zevklerinizi düşünmeniz gerekir. Günümüzde yüzlerce farklı bebek arabası tasarımından her zaman en güvenli olanını tercih edin.

Bir önceki yazımız olan En iyi Bebek Bezi Markaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ