Kolay Sigarayı Bırakma Yolları ve Tavsiyeleri

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Günümüzde insanların önemli bir kısmının ortak sorunu olan kolay sigarayı bırakma yolları ve tavsiyeleri üzerinde durmak istiyoruz. Türkiye genelinde sigaraya başlama yaşları artık ilkokul seviyelerine kadar düşmeye başladı ki bu durum her açıdan tehlike arz ediyor. Sigara, insan hayatını ciddi manada tehdit eden unsurlardan birisi olarak ciddi manada öne çıkıyor.

Sigara, ciğerlere verdiği zarar ile birlikte erken ölüm nedeni olduğu gibi görüntü olarak da sıkıntı teşkil ediyor. Dişlerin sararması ve hatta dökülmesi, erken yaşlanma gibi sorunlar sigara nedeni ile ortaya çıkıyor. Kolay sigarayı bırakmanın yolları ile alakalı ise uzmanların önemli birkaç önerisi var. Bizde bu önerileri sizler için derleme yoluna gidiyoruz.

Sigara İçen Arkadaşlarınızdan Uzaklaşın

Öncelikle temizliğe ortamdan başlamak çok önemlidir. Sigarayı sizlere çağrıştıran tüm unsurlardan hızlı bir şekilde uzaklaşın. Bu noktada her ne olursa olsun sigara içen arkadaşlarınız ile mesafe koyun.

Günümüzde herkesin de bildiği üzere sigaraya başlamanın en önemli unsurlarından birisi arkadaş ortamıdır. Kolay sigarayı bırakma yolları ve tavsiyeleri ile alakalı olarak ilk önemli aşama budur. Bu ortamlar içerisinde ne olursa bulunmayın ve çevrenizi temizleyin.

Nikotin Sakızı ile Sıkıntıyı Çözün

Sigara bırakma sürecinde nikotinin verdiği etki nedeni ile bir bağımlılık durumu açığa çıkar. Bu bağımlılık, özellikle sizleri sinir krizlerine sokacak ve uykularınızı kaçıracak kadar tehlikeli bir hale gelebilir.

Ortamınızı temizledikten sonra bu etkileri azalttıktan sonra nikotin sakızı ile birlikte bağımlılık sorununu ortadan kaldırın. Sakız, vücudunuzun nikotin ihtiyacını nispeten doğal bir şekilde karşılayacak ve sonrasında isteğiniz azalacaktır. Dolayısı ile etkili bir diğer yöntem.

El Alışkanlıkları Edinin

Sigara kullanımının genel itibari ile insan hayatını olumsuz etkilediğini biliyoruz. Öyle ki bazı insanlar günde 2 pakete kadar sigara tüketimi yapar. Bunun öncelikli sebeplerinden birisi olarak da şüphesiz ki sürekli sigara isteğidir.

Herhangi bir uğraşı bulunmayan kişiler, sağlıklı sigara tüketimi noktasında ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Size sigarayı unutturacak ve meşguliyet sağlayacak uğraşlar edinin. Puzzle, maket, video oyunları dahi bu sınıf içerisinde incelenebilir ve sizlerin kontrol altına alınmanızı sağlar.

Kafein Tüketimi Tehlikelidir

Kafein, özellikle sigara kullanan insanlar için tehlike arz eden unsurlardan birisidir. Kolay sigarayı bırakma yolları içerisinde tüm aşamaların ardından kendinizi kontrol etmeniz gereken konu kafein tüketimi.

Kafein, nispeten alkol etkisi yaratabilen unsurlardan birisidir. Genel araştırmalar gösteriyor ki özellikle sigara tüketen kişilerin nikotin ihtiyacını da ciddi manada tetiklemektedir. Hal böyle olunca da uzmanların sigarayı bırakma sürecinde ki en önemli önerilerinden birisi kafein tüketimini azaltmaktır. Özellikle sert kahve tüketimi yine kafalarda daha farklı soru işaretlerine neden olur.

Meditasyon ve Yoga

Herkesin yapma imkanı olmasa da internet üzerinde yapacağınız araştırmalar ile dahi meditasyon ve yoga yapma imkanınız olur. Sigara, daha çok psikolojik unsurları beraberinde tetikleyen tehlikeli bir bileşendir. Hal böyle olunca kurtulmak için de psikolojik bir rahatlama ve hazırlık gerekir.

Öncelikli aşama sigarayı bırakma noktasında kendinize inanmanız ve sorunla gerçek manada mücadele etme gerekliliğidir. Bu noktada yoga ve meditasyon en önemli seçenekleri de beraberinde getirir.

Hobi Edinin

Hobi ile geçirilen vakitler, insanların gerçek manada mutlu oldukları ve kendilerini iyi hissettikleri anlardır. Hal böyle olunca da sigarayı unutmak için en ideal anlar da bu anlardır. Özellikle vaktiniz var ise zamanınızın önemli bir kısmını hobilere ayırmak ayrıca önem arz eden bir unsurdur.

Hobi edinmek noktasında her geçen gün değişen trendler ortaya çıktığından dolayı kolay sigarayı bırakma noktasında tüm bu aşamaları dikkat ile takip edin.

Bir önceki yazımız olan Selülit Giderici Egzersiz Hareketleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ