Bolu Gezilecek Yerler Listesi ve Önerileri

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Sonbahar ve kış aylarının efsane bölgelerinden olan Bolu gezilecek yerler listesi ve önerileri kapsamında bir inceleme yapacağız. Türkiye, coğrafi konumu itibari ile dünya genelinde ki tüm ülkeler içerisinde en çok ön plana çıkan ülke. Nedeni ise dört mevsimin tam zamanında ve tüm güzellikleri ile eşsiz bir şekilde yaşanabiliyor olması diyebiliriz sanıyorum.

Bolu, rakım olarak en yüksekte bulunan batı illerimizden birisidir. İstanbul ile arası 220 KM ve sadece bu nedenden dolayı dahi dikkat çeken bir şehir. Boluda gezilecek yerler nereler sorusunu çok fazla araştıran okuyucularımız için bizzat kendi deneyimlerimizden yola çıkacak ve fikir edineceğiz.

Abant Gölü Tabiat Parkı

Abant, Bolu’nun merkeze yakın ilçelerinden birisidir ve sadece 25 KM mesafededir. Bir ilçe olarak kabul edilir ve Mudurnu ilçesi ile arasında da 20 KM vardır. Bir tatil planı içerisinde iseniz Abant Gölü kenarında tabiat parkı içerisinde çevrelenmiş onlarca otelden birisi tercih etmeniz mükemmel olacaktır.

Abant gölü manzarasına nail olan bu oteller, eşsiz bir yeşillik manzarası deneyimini sizlere sunuyor. Bununla birlikte tabiat parkı içerisinde ki fayton ile seyir imkanı ile çok eğlenceli bir şekilde vakit geçirmeniz muhtemel hale geliyor. Göl kenarında eşsiz yürüyüşler ve temiz hava sizi doğa ile buluşturuyor.

Gölcük Tabiat Parkı

Bolu da gezilecek yerler arasında sırada Gölcük tabiat parkı yer alıyor. Bu tabiat parkı, Bolu merkezine 25 – 30 KM aralığında bir mesafede ve yüksek bir konumda yer alıyor. Yani 20 KM civarında aracınız ile tırmanmak zorunda kalabilirsiniz. Giriş ücreti 24 TL ve içerisinde eşsiz güzellikler barındırıyor.

Gölcük gölü, yapay bir göl olarak hazırlanmıştır. Bu göl içerisinde tek başına yer alan mükemmel bir ev yapısı, fotoğraflara dahi konu olmuştur. Park içerisinde Belediye tarafından işletilen kafeler yer alıyor. Bisiklet turu ya da golf arabası ile gezinti imkanlarınız da cabası. Manzara ve doğa isteyenler için ikinci en önemli bölge diyebiliriz sanırım.

Yedigöller Bölgesi

Bolu’nun zirve noktasında yer alan yedigöller, birbirine yakın olarak çevrelenmiş olan yedi ayrı göl tipini temsil etmektedir. Yedigöller tabiat parkı adı ile de anılan bu alan, aynı zamanda mükemmel ötesi bir kamp ve piknik alanı olarak da dikkat çekiyor. Kurugöl, Nazlı Göl, Derin Göl, Büyük Göl, Sazlı Göl gibi isimler ile adlandırılan göller mevcut.

Konum ve imkan itibari ile en ideal konum ise yanyana bulunan Derin Göl ve Büyük Göl bölgeleridir. Burada manzaralar inanılmaz ve kafe ya da restaurant imkanları ile en ideal seçenekleri değerlendirirsiniz. Giriş ücreti yine 24 TL’dir. Çok ciddi manada dağlık yollardan tırmanma yapacağını belirtelim.

Akkaya Travertenleri

Bolu gezilmesi gereken yerler içerisinde Akkaya travertenleri en önemli noktalardan birisidir. Merkeze ve Abant ilçesine yaklaşım olarak 20 KM mesafededir. Doğal bir oluşum olan Akkaya travertenleri için giriş ücreti 24 TL. Bu ücretlerin tamamı belediye tarafından alınan ücretlerdir.

Traverten işletmesine girdiğiniz an itibari ile mükemmel bir park alanı sizleri karşılıyor. Yeşillik ile dolu bir park içerisinde kafeler ve çay bahçeleri sizlere hizmet sunuyor. Traverten yapılanması içerisinde yer alan mağaralar ciddi manada dikkat çekici. Bununla birlikte ayak çeşmesi olarak kullanılan doğal kaynak suyu alanı mevcut. İçilebilen bu çeşmede su resmen soda misali asidik olarak akıyor. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken Bolu bölgelerinden birisidir.

Bir önceki yazımız olan 2020 SAÇ BAKIM ÖNERİLERİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ