En Çok İzlenen Netflix Dizisi: Squid Game

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

An itibari ile dünyanın en çok izlenen Netflix dizisi: Squid Game olarak tarihe geçti ve günümüzde her yerde diziyi görmeye başladık. Birçok kişi an itibari ile sosyal medya üzerinde ya da haberlerde gördüğümüz kadarı ile Şanlıurfa sınırları içerisinde oyun kartları gibi kartlar ile karşılaşıyor. Bunun esas nedeninin Squid Game dizisine bağlı olduğunu birçok kişi bilmiyor.

Netflix dizileri, bilindiği üzere ülkemiz genelinde de kültürel gündemi çok ciddi anlamda meşgul eden unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekti. Artık herkes, televizyonlarında ya da bilgisayarlarında bu sisteme ücretli bir şekilde üye ve içerikleri takip ediyor. Dünya genelinden birçok farklı dizi ve filme erişmeye şansınız oluyor. Şimdilerde ise gündemin bir numaralı konusu bu dizi olarak dikkatleri çekiyor.

Squid Game Nedir?

Squid Game, Netflix üzerinde kısa bir süre önce resmi olarak yayına alınmış olan Güney Kore yapımı bir televizyon dizisidir.

Bildiğimiz gibi bazı film ve dizi yapımları artık hayatımızın içerisine o kadar girer ki bir nevi yaşam tarzı haline de dönüşür. Dizilerin ya da filmlerin esas vermek istediği mesajı alma şansına sahipseniz işte o zaman gerçek manada iyi bir izleyicisiniz demektir. Bu dizi, söylentilere göre senaristi tarafından 2003 yılında yazıldı ancak toplumların bu dizinin konusuna hazır olmadığı düşünüldü. Nitekim 2020 yılına kadar bekletildi ve akabinde bu dizilerden çokça içerik çeken Netflix’e sunuldu.

Netflix, 2020 yılı itibari ile 60 farklı dilde dizi yapan bir proje olarak bu senaryoyu hemen sahiplendi ve çok ciddi bir projeye ön ayak oldu. Nitekim günümüzde de bu yatırım, ciddi manada memnuniyet verdi.

Netflix Tarihinin En Çok İzlenen Dizisi Oldu

Henüz dizi yayınlanalı çokça uzun bir süre olmadı. Ancak günümüzde son gelişmeler bize gösteriyor ki bu mükemmel dizi, Netflix tarihinin en çok izlenen dizisi olarak adından söz ettirdi.

Daha önce birçok farklı kaliteli Güney Kore yapımının bu ülkeye ait olmadan Amerikan ya da İngiliz uyarlamalarını izledik. Squid Game, yine mükemmel ötesi bir zekanın hazırladığı harika bir senaryo ile ortaya çıkmış ve çokça siyasi mesaj veren bir dizi. Tabi ki dizi ile alakalı izlemeyenler için mümkün mertebe spoiler vermemeye çalışıyorum. Ancak dizi, gerçek manada kapitalist ve sosyalist tarafların birbirleri ile arasındaki uçurumu ve adaletsizliği konu alıyor.

Bununla birlikte ister istemez temel yaşam içgüdüleri de dizinin gerçeklik oranları üzerinde çok ciddi bir başarı sağlıyor. 1 ay gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde 100 Milyon izlenme rakamını fazla fazla aşan dizi, gündemin de en önemli konularından birisi olarak dikkatleri çekiyor. Ünlü YouTuber Barış Özcan, dizi ile alakalı o kadar can alıcı tespitlerde bulunmuş ki bunu sizlerle paylaşmamanın haksızlık olacağı kanısı içerisindeyim.

Dizi, genel itibari ile bir oyun düzeni üzerine kurulu. Yani Güney Kore’de çocukların küçük yaşlarda oynadığı mahalle oyunlarını konu alıyor. Maddi imkansızlıklar ve insanların çaresizlik serüveni ve kapitalist zihniyetin bunu nasıl değerlendirdiği dizinin en önemli konularından birisi olarak ön planda.

An itibari ile Netflix üzerinde yayınlanmış durumda olan bu dizinin her bölümü yaklaşık 1 saat. Yani yarım gününüzü dahi ayırmanız durumunda bu diziyi soluksuz şekilde bitirme şansına sahipsiniz.

Bir önceki yazımız olan En ideal Kadın Meslekleri Hangileridir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ