En ideal Kadın Meslekleri Hangileridir?

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Bugün ki makalemizde çokça araştırılan konulardan birisi olan en ideal kadın meslekleri hangileridir sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Kadın olmak, özellikle günümüzde yaşanan şiddet olaylarını da dikkate aldığımız zaman günümüz Türkiye’sinde oldukça zor ve sıkıntılı bir durum. Ancak yüksek seviye eğitim düzeyinin artması ile birlikte artık kadınlar da ev geçindirme konusunda en az erkekler kadar aktif rol üstleniyor.

Kadınlar için en ideal meslekler ve meslek grupları ile alakalı olarak elimizden geldiğince bir araştırma yaptık. Özellikle kadına yakışan meslekler sınıfı içerisinde çokça deyim olduğunu da biliyoruz. Günümüz modern toplumunda kadınların en çok tercih ettikleri ve ön plana çıkan meslek gruplarına birlikte bakış atalım.

Doktorluk – Hemşirelik

Geçmişten günümüze hemşirelik, kadınların en çok tercih ettiği meslek gruplarından birisi olarak dikkat çekiyordu. Artık yüksek eğitim standartları ile birlikte doktor olan kadınlarımızın sayısı da ciddi anlamda fazla. Öyle ki kadına en çok yakışan mesleklerin başında doktorluk ya da hemşirelik gelir.

Günümüzde artık nitelikli hemşire olabilmek için dahi lisans mezunu olmanın gerekliliğini belirtmemiz gerek. Kadınlar, bu anlamda kendileri için en ideal meslek grubu olan sağlık sektörünü görebilir. Sağlık sekreterliği de yine çok tercih edilen bir meslek grubu.

Öğretmenlik

Toplum içerisinde ki genel kanı olarak da nitelendirebildiğimiz kadına en çok yakışan mesleklerden birisi de öğretmenliktir. Kadın, her zaman şevkat ve hoşgörünün en büyük temsilcisi olmayı başarmıştır. Anne figürü olduklarından dolayı da kadına yaklaşım ciddi anlamda farklıdır.

Branşı farketmeksizin öğretmenlik, en ideal kadın meslekleri arasında öncelikli sıralarda yer alır. Toplumda da en çok kabul gören mesleki sınıflandırmalardan birisidir ve lisans eğitimi gerektirir.

Avukat – Savcı – Hakim

Genel itibari ile eğitimde başarı ortalamasına baktığımız zaman kadınların erkeklere nazaran biraz daha üst seviyede olduklarını görüyoruz. Bu neden dolayısı ile de üst seviyelerde kendilerini çok rahat bir şekilde kanıtlayabiliyorlar ve bu anlamda güven kazanıyorlar.

Kadınları özellikle son 10 yıl içerisinde hukuk sektöründe ciddi manada görüyoruz. Avukatlık, savcılık ve hakimlik bu anlamda kadınlara en çok yakışan meslek grupları içerisinde kabul görür. Hal böyle olunca da her ne olursa olsun bu durumda ön planda tutulan öncelikli seçenek ADALET alanında olacak.

Mimarlık

Kadınlar, erkeklere nazaran %100 daha fazla estetik kaygısı olan kişilerdir ve bu neden dolayısı ile yaratıcılık gerektiren işlerde çoğu zaman daha başarılı olurlar. Mimarlık, özellikle stil kaygısı olan kadınlar için ciddi manada önem arz eden mesleki alanlardan birisi olarak kabul edilir.

Mimarlar, özellikle iç ve dış mimarlık alanında ayrılsalar da tamamen estetik açıdan bir iş çıkarırlar. Türkiye geneline de baktığımız zaman ünlü mimarlık şirketlerinin kadrolarında genellikle kadınların yer aldığını görüyoruz. Şüphesiz ki en ideal meslek gruplarından birisi olarak niteleyebiliriz.

Kuaförlük

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kadınlar, yaratıcılık ve estetik kaygısı gerektiren tüm meslek gruplarında erkeklere nazaran bir adım daha ön planda yer alırlar. Kuaförlük, özellikle günümüzde kadın kuaförlüğü ciddi anlamda önem arz eden bir sektör ve gelir açısından da ciddi anlamda yüksek seçenekler vaat ediyor.

Amerika ülkelerinde ve birçok Avrupa ülkesinde dahi erkek kuaförlüğünü dahi kadınların yaptığını biliyoruz. Ülkemizde buna çok sık rastlamasak da kadınlar için en ideal meslekler arasında kuaför ön planda olan bir diğer seçenek olur. Keyif veren bir meslek grubu olduğu gibi gelirler açısından da üst noktalardadır.

Bir önceki yazımız olan Mutlaka İzlenmesi Gereken Romantik Komedi Filmleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ