TurkoVac Aşısı Ne Zaman Çıkacak? Özellikleri Neler?

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Yerli Covid-19 aşısı olarak tanıtılan TurkoVac ne zaman çıkacak, özellikleri neler, zararlı mı gibi soruları yanıtlamak istiyoruz. Bilindiği üzere dünya, 2020 yılından bu yana aktif bir şekilde koronavirüs isimli salgın bir hastalık ile mücadele etmek durumunda kalıyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Tabi ki zamanla bunun çözümü yönünde de somut adımlar atıldı diyebiliyoruz.

Çok uzun süredir dünya genelinde bu hastalığın kontrol altına alınması yönünde adımlar atıldı. Covid-19 aşıları noktasında ise Almanya, Çin ve Rusya etkin çalışmaları sonucunda aşılar çıkardı. Çin, burada ki ilk adımı attı ve ülkemize de direk giren aşı vatandaşlara etkin bir şekilde verilerek hastalık kontrol altına alınmaya çalıştı.

Sonrasında ise Alman Pfizer şirketi, belki de etkinlik açısından ve kontrol altına alma açısından en önemli aşıyı çıkardı. mRNA türünde ki bu aşının adı BionTech. Nitekim ülkemizde de aktif bir şekilde kullanılmaya başlanan bu aşının hastalığı kontrol altına aldığı aşikar. Yerli Covid aşısı Turkovac ile alakalı süreç ne? Hemen bundan bahsedelim.

Turkovac Nedir?

Turkey Covid Vaccine, ülkemizde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda 3. faz denemeler aşamasına gelen yerli koronavirüs aşısı.

Türkiye, özellikle hastalığın pik seviyelerini ciddi anlamda görmüş ve bu anlamda ki kapanma tedbirleri ile alakalı olarak çok ciddi önlemler alarak kontrol mekanizması oluşturmaya çalıştı. Ancak ne yazık ki topluluk psikolojisinin etkileri ya da bu gibi diğer sıkıntılar nedeni ile hastalığın pik seviyelerinin önüne geçilemedi.

Ancak aşının artık son aşamalarında olduğunu ve yakın bir zaman dilimi içerisinde piyasa sürüleceği öngörülüyor.

Turkovac Aşısı Ne Zaman Çıkacak?

Öncelikle aşılanmanın çok ciddi anlamda büyük önem arz ettiğini net bir şekilde söylememiz gerekiyor. Bilhassa BionTech aşısı, hastalığın seyrini azaltması ve ciddi etkilerinin kontrol edilmesi açısından etkileri kesin bir şekilde kanıtlanmış olan aşılardan. Nitekim ölüm oranları aşı ile birlikte ciddi anlamda azaldı.

Yerli ve milli koronavirüs aşısı ne zaman çıkacak? Bu anlamda Sağlık Bakanlığı öncülüğünde artık aşının son değerlendirme aşaması yani FAZ 3 çalışmalarının olduğu dönemdeyiz. Gönüllü deneklerin üzerinde denenen bu aşının yılbaşında resmi olarak piyasaya sürülmesi beklenen gelişmeler arasında yer alıyor.

İnactive bir aşı olarak geliştirilen bu aşının özellikle ağızdan sprey yardımı ile olması bekleniyor. Devlet, özellikle boğazdan yapışarak yayılan bu hastalığın yine boğazdan kontrol altına alınması gerektiğine inanıyor. Dolayısı ile aşının piyasa çıkışı da tamamen bu fikir üzerinden olacak ve dünya geneline ihracatı sağlanacak.

Turkovac Özellikleri Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere inactive, yani ölü koronavirüs hücrelerini içerisinde barındırarak bağışıklık hedefleyen bir aşı. Bu özelliği ile birlikte Çin menşeili aşı Sinovac ile aynı özellikleri barındırıyor.

Tabi ki Sinovac etkileri ne kadar iyi tartışılır ancak yerli koronavirüs aşısı da bu noktada net özellikleri karşımıza çıkarıyor demek yanlış olmaz. Turkovac, bununla birlikte boğaz spreyi olarak karşımıza çıkacak. Yani püskürtme yöntemi ile birlikte ciddi manada boğazdan yayılan bu hastalığın önüne geçilmesi bekleniyor.

Özellikleri itibari ile ise FAZ 3 çalışmaları aşamasında ki bu aşı, tüm denetleme ve gözlemleme süreçlerinden geçmiş olacak. Bugün piyasada ki BionTech, Sinovac ve Sputnik aşılarının hiçbirisi bu aşamaları kesin olarak geçmedi. Hatta BionTech ve Sputnik’in yan etkilerine dair en ufak bir bilgi söz konusu değil. Bu nedenle güvenilir bir yerli aşıdan bahsediyor olacağız.

Aşı, Türk vatandaşlarına devlet desteği ile birlikte ücretsiz sunulabilir. Bunun için sadece muayene ücreti ödeyeceksiniz. Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından yapılan açıklama net olarak bu şekildedir.

Bir önceki yazımız olan Karantina da yapılacaklar tam listesi (filmler, oyunlar, spor) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ