Klima Hasta Eder Mi?

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Bundan bir kaç yıl öncesine kadar nispeten lüks sayılan klima artık neredeyse tüm iş yerlerinde ve evlerde kullanılır hale gelmiş durumda.  Ancak özellikle yaz aylarında çok yoğun şekilde kullanılan klimaların bazı sağlık sorunlarına yol açabilme riski bulunuyor. Klimaların yanlış kullanımının yanı sıra bakı ve temizliklerinin düzenli olarak yapılmaması da sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor. Halk arasında “klima çarpması”olarak adlandırılan durum klimaların sebep olabileceği sağlık sorunlarından sadece biri. Yani klima hasta eder mi sorusunun yanıtı doğru kullanılmadığı ve bakımı düzenli yapılmadığı takdirde evet. Eğer klima kullanıyorsanız ve kendinizde bazı semptomlar olduğunu düşünüyorsanız bu semptomların nedeni klima olabilir. Klimanın neden olabileceği sorunların belirtilerini aşağıda anlatacağız, unutmayın eğer sizde ya da ailenizde bu belirtiler varsa klimanızı temizletmeniz ve bakım yaptırmanız çok önemli.

Solunum sorunları

Klimalar sadece soğutmadan değil aynı zamanda hava sirkülasyonu ve temizliğinden de sorumludur. Eğer klimanın hava filtreleri kirlenmişse ya da bozulmuşsa yani bir şekilde işlevini yerine getiremiyorsa bu solunum yolu sorunlarına sebep olabilir. Özellikle astım gibi kronik solunum problemleri olanlar için bu duru daha tehlikeli olabilir.

Cilt kuruluğu

Klimaların neden olabileceği sorunlardan biri de cilt kuruluğudur. Çünkü klimalar havayı serinletmekle birlikte kurutur ve bu da cildin neminin de azalmasına yol açar. Sadece cilt değil dudaklar da kuruyabilir. Nemlendirici ve dudak balsamı kullanarak bu sorunları önleyebilir. Ama en makul çözüm klima olan evlere nemlendirici cihaz takılmasıdır. Böylece klimanın serinletirken havayı kuruması kesin şekilde engellenebilir.

Baş ağrısı

Klima bazen baş ağrısına da yol açabilir. Kimi zaman kendinizi herhangi belirgin bir sebep olmadığı halde hasta, uykunuzu aldığınız halde yorgun hissedebilirsiniz ve bunların altında hasta bina sendromu olarak tanımlanan durum yatabilir. Erkezi klimalı binalarda çalışanların hasta bina sendromu ile karşılaşma riski yüksektir ve baş ağrısı aynı zamanda hasta bina sendromu belirtileri arasında da yer alır.

Klima çarpması

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi klimanın neden olabileceği hastalıklar denilince akla ilk gelen tabi ki klima çarpması. Halk arasında bu isimle adlandırılan durum ciddi belirtilere sebep olur. Klima çarpması belirtileri arasında şiddetli baş ağrısı ile baş dönmesi, yüksek ateş, nefes alırken göğüste sıkışma, sırt, boyun gibi bölgelerde tutulma sayılabilir. Klima çarpmasının en önemli sebebi de yine klimaların düzenli temizlenmemesidir.

Klimaları çok düşün sıcaklıkta çalıştırmak yanlış

Klimanızın bakımını ve temizliğini düzenli yaptırsanız dahi eğer klimayı çok düşük ısıda çalıştırıyorsanız sağlığınıza zarar verebilir. Yaz aylarında dışarının yüksek ısısından bir anda klima ile ısısı çok düşürülmüş ortamlara girmek vücudun ısısını dengelemesini zorlaştırır. Yani klimayı çok düşük ısıda çalıştırmaktan kaçınmak önemlidir.

İdeal klima sıcaklığı nedir?

Klimanın herhangi bir soruna sebep olmaması için uygun ısıda kullanmanın öneminden bahsettik. Yaz ayları için klimanın ideal ayarı dışarının ısısından 7-8 derede düşük olmalıdır. Daha düşük ayarlarda kullanmak belki daha konforlu gibi gelebilir ama sağlığı da olumsuz etkileme riski düşünüldüğünde makul olan ideal ısıda kullanmayı tercih etmektir.

 

Bir önceki yazımız olan Cildi Güneşten Koruyan Besinler başlıklı makalemizde cildi güneşe karşı koruyan besinler, cildi güneşten koruyan besinler ve cildi güneşten koruyan yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ