Zoom Nedir? Nasıl Kullanılır?

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Sosyal medya ve görüntülü iletişim konusunda yeni bir sistem olan Zoom nedir, nasıl kullanılır sorularına yanıt verme amacında olacağız. Bilindiği üzere modern sosyal medya sistemleri içerisinde her geçen gün yenilikler kendisini net bir şekilde gösteriyor. Genel itibari ile artık iletişimin önemli bir kısmı da görüntülü etkileşim sistemlerine doğru evrilmeye başladı.

Pandemi süreci, özellikle ilk zamanlarında kapanma nedeni ile insanları farklı seçenekler bulma yoluna itti. Bu süreçte yükselen bir değer olarak gözlemlediğimiz Zoom, her geçen gün insanlar nezdinde çok daha ciddi şekilde kullanıma açıldı. Görüntülü görüşmeye dayalı ve etkileşimi önemseyen ilk sosyal medya sistemi dahi diyebiliriz. Hemen genel bilgiler üzerine eğilelim.

Zoom Nedir?

Zoom, anlık mesajlaşma ve görüntülü görüşme imkanlarını sizlere sunan ayrıca özel görüşme grupları oluşturabildiğiniz bir etkileşim uygulamasıdır.

WhatsApp, Facebook ve Instagram gibi uygulamalar da zaman içerisinde bu gibi görüntülü görüşmelere altyapısını uyguladı. Ancak Zoom, tamamen görüşme ve iletişim standartlarını sıfırdan belirleyen son derece gelişmiş bir sistem. İnsanlar, bu sistem üzerinde diledikleri gibi özel etkileşim grupları kurabiliyor.

Zoom Meetings adı ile tanımlanan bu gelişmiş sistemin zamanla ücretli hale gelmesi birçok kişinin bilinçsizce programı hiç kullanmamasına neden oldu. Bu anlamda da detaylı bilgiler üzerinde durarak fikir edinelim.

Zoom Nasıl Kullanılır?

Bu sistemin en önemli özelliklerinden birisi altyapı olarak tamamen görüntülü etkileşim sistemlerine konsantre olması. Şirket, sadece kaliteli bir görüşme ve toplantı deneyimi için altyapısını geliştiriyor ve bu alanda tek olabilmek için ciddi manada somut adımlar atıyor.

Zoom, Android ve iOS platformlarında yer alan tüm tablet bilgisayar ile akıllı telefon modellerinde kullanılabilir. Aynı zamanda MacOS Store ve Microsoft Store uygulamaları ile birlikte de aktif bir görüşme deneyimini sizlere sunuyor. En verimli olduğu sistemler ise görüntü kalitesi açısından baktığımız zaman Apple şirketinin sahip olduğu cihazlarda veriyor.

  • Zoom uygulamasını indirerek ücretsiz bir şekilde üye oluyorsunuz.
  • Şuan için Türkçe dil seçeneği ile hizmet vermemektedir ancak basit bir arayüze sahiptir.
  • Uygulamaya üye olurken bir kullanıcı adı ve ID numarasına sahip olursunuz.
  • Kişiler sizleri bu numara ile birlikte arkadaş listesine ve toplantı gruplarına ekler.

Üyelik sonrasında tabi ki 40 dakikaya kadar sorunsuz ve internet bağlantı kalitenize göre değişen normlarda kalitede tele konferans yapma gibi bir imkana sahip olacaksınız. Zoom, sadece Android platformlarda bile 500 Milyon indirme rakamının üzerine çıkmış vaziyette.

Zoom Meetings Ücretli Midir?

Meetings, toplantı anlamında kullanılan bir terimdir ve toplu görüşmeler için oluşturulan odaları temsil eder. uygulama, tüm kullanıcılarına üye oldukları andan itibaren 40 dakikaya kadar konferans görüşmesini ücretsiz bir şekilde sunmaktadır.

Zoom Meetings ücretleri ise 40 dakikayı aşan görüntülü görüşmeler için geçerlidir. Tabi ki şirketin de bundan bir gelir hedefi olmak zorunda, çok kaliteli bir hizmeti anlık olarak bizlere sunuyorlar. TÜRKÇE olmaması da bir dezavantaj olarak kabul görebilir sanıyorum. Toplantı odası oluşturduktan sonra Meeting ID ile birlikte görüşme taraflarını davet etme imkanınız da oluyor.

Zoom Meetings ücreti ne kadar? Bu soru da ciddi anlamda araştırılan konulardan. Dediğimiz gibi 40 dakikaya kadar ücretsiz bir deneyim sizlere sunuluyor. Uzun görüşmeler yapacak iseniz Zoom aylık abonelik ücreti 14.99 Dolar’dan başlıyor. Aynı paketin yıllık Zoom ücreti ise 149.90 Dolar. Dilerseniz Zoom ücretlendirme sayfasını ziyaret ederek bu konuda daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Metaverse Nedir? Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ