Metaverse Nedir? Özellikleri Nelerdir?

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Dünya teknoloji pazarını ve gündemini eline alan Metaverse nedir, özellikleri nelerdir gibi sorulara yanıt vererek tanımını yapacağız. Bilindiği üzere dünya genelinde çok ciddi bir değişim ve gelişim arefesi içerisindeyiz. Artık insanlar, her ne olursa olsun hayatlarının tüm kritik noktalarında teknoloji ile iç içe bir şekilde yaşama yoluna gidiyor demek yanlış olmaz.

Metaverse, geçtiğimiz günlerde Mark Zuckerberg tarafından resmi olarak yapılan bir açıklama ile tekrar gündeme geldi. Zuckerberg, artık Facebook Inc. çatısı altında ki tüm şirketleri ana bir çatı altında toplayacak, META. Şirketin esas mottosu ise tamamen sanal gerçeklik dünyası ve bunun çevresinde yaşanacak teknolojik gelişmeler. Şimdi elimizden geldiğince sizlere bu sistemi tanıtacağız.

Metaverse Nedir?

Metaverse, dünyadaki tüm teknolojik altyapıyı sanal gerçeklik (VR) ortamına aktarmayı ve bu ortamda yeni bir yaşam kurmayı hedefleyen yeni nesil teknoloji.

Tabi ki bu açıklama aslında işin biraz özü diyebiliriz. Yalınlaştırılmış bir açıklama çünkü aslına bakarsanız perde arkasında ki hedefler ve zihniyet tamamen farklı. Bilindiği üzere Mark Zuckerberg, yakın geçmişte bir sanal gerçeklik şirketi olan Oculus Rift şirketini astronomik bir para ile satın aldı. Aslına bakarsanız bunun perde arkasında ki nedenleri bugüne kadar çok da bilmiyor ve sorgulamıyorduk. Ancak çatı şirket açıklaması ile birlikte Zuckerberg’in Metaverse evreni için çok ciddi bir araştırma süreci içerisinde olduğunu öğrendik.

Amerika’da yaşayan ünlü YouTuber Barış Özcan, yukarıdaki videosu ile birlikte aslında Zuckerberg’in açıklamasından da önce bu evreni bize tanıttı. Yukarıdaki videoyu izleyerek aslına bakarsanız tüm detayları net bir şekilde görebilme şansına sahip olabiliyorsunuz. Ancak biz yine de üzerinden kısa bir şekilde geçip dünyanın özellikleri ile alakalı olarak sizleri bilgilendirmek amacındayız.

Metaverse Özellikleri Neler?

Bir evrenden bahsediyoruz, tamamen teknoloji ve sanal gerçeklik üzerinde kurulmuş insanları kendisine hayran bırakacak bir evren. Eskiden bilim kurgu özellikli filmlerde izlemiş olduğumuz hikayelerin önemli bir kısmı yavaş yavaş hayatımıza entegre olmaya başladı demek doğru olur.

Metaverse” kelime anlamı olarak “meta” (ötesinde anlam) ve “evren” kelimelerinin birleşimiyle meydana gelmiştir. Ayrıca Terim, Neal Stephenson’ın 1992 tarihli bilim kurgu romanı Snow Crash’de ortaya çıktı. 3D dünyası özellikle sinemalar ile birlikte hayatımıza girdikten sonra çok büyük bir değişim sürecini de beraberinde getirdi. Bu dünya, tam olarak bizlere sanal gerçeklik deneyimini en ince ayrıntısına kadar bizlere sunacak.

Bir sanal ortam gerçekliğinin hayatınızın tüm alanında olduğunu hayal edin. Nasıl yani? Sanal gerçeklik gözlüğü ile evinizde gezeceksiniz ancak bunu hayal ettiğiniz bir ortam gibi yapacaksınız. Gerçek suretiniz ve çevrenizde ki insanların da gerçek suretleri bu evren içerisinde yer alacak, onlar ile dijital olarak aslında gerçeğe en yakın şekilde etkileşim kuracaksınız.

Aslına bakarsanız cinsel deneyimlerin bundan önceki dönemde VR ortamına aktarıldığını biliyoruz. Yeni nesil teknoloji de daha ileri seviye gerçeklik ile birlikte sanal dünyada yeni bir dünya düzeni kurulması gündemde. Kısacası teknolojinin ulaşabileceği en ciddi noktanın sınırları ciddi anlamda zorlanıyor.

Zuckerberg, insan hayatını ciddi manada değiştiren teknolojiler geliştirme noktasında somut adımlar atıyor. META şirketinin esas mottosu da tam olarak bu. Tabi ki Instagram ve WhatsApp şirketleri de gelişimini devam ettirecek. Ancak şirketin bundan sonra ki esas amacı tamamen sanal gerçeklik teknolojileri üzerine adımlar atmak olacak. Bizde yakında daha yeni özellikleri bu makalemiz içerisinde sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Bir önceki yazımız olan En Çok İzlenen Netflix Dizisi: Squid Game başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ