Türkiye’de Sonbaharda Gezilecek En Güzel Yerler

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Eşsiz manzaraların kendisini gösterdiği bu mükemmel mevsimde Türkiye’de sonbaharda gezilecek en güzel yerler konusunda birkaç önerimiz var. Ülkemiz, yaz turizmi ile olduğu kadar kış turizmi noktasında da eşsiz güzellikleri olan ve dünya genelinde popüler hale gelmiş bir bölge. Coğrafi konumunun avantajları, beraberinde mükemmel bir tatil deneyimini de beraberinde getiriyor.

Sonbahar için gezilecek tatil bölgeleri, özellikle Ekim ve Kasım ayları için derlediğimiz listemizde farklı kültürleri de bir araya getiriyor. Özellikle doğa manzaraları, kültürel etkinlikler, sakin ve bir o kadar da dinlendirici bir tatil önerisi listesi diyebiliriz. Hemen en güzel bölgelerimizden başlayarak bir kültür turu atalım.

Bolu – Yedigöller (Milli Park)

Bolu, Batı Karadeniz bölgemizin güzide şehirlerinden birisidir. Aşçılığı ve yöresel lezzetleri ile olduğu kadar eşsiz doğası, göz alıcı manzaraları ve mükemmel sonbahar – kış havası ile de yerel turizmin de önemli parçalarından birisidir.

Bolu gezilecek yerler listesi içerisinde Bolu Milli Parkı çok önemli bir yer tutar. Bu milli park bünyesinde yer alan Yedigöller adı altında farklı farklı akarsu yapılanmaları söz konusudur. Bu yapılanmaların en önemli avantajlarından birisi de şüphesiz ki ağaçlar ve eşsiz sonbahar renklerini barındıran manzaraları dikkat çekiyor. Özellikle Kasım ayı geldiğinde eşsiz kuş sesleri, adeta sizlere şarkı gibi gelirken mükemmel manzaraların ve tertemiz bir havanın tadını çıkarın.

Nevşehir – Kapadokya

Sonbaharda gezilecek yerler listemizin sıradaki rotası Nevşehir Kapadokya. Aslına bakarsanız tamamen bölgeyi kapsayan bir bölge adı Kapadokya.

Tortul kayaçlarının meydana getirdiği eşsiz doğal yapıları ile adından söz ettiren Nevşehir, özellikle sonbahar aylarında ki eşsiz havası ile bizleri kendisine hayran bırakıyor. İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehir, üç önemli ilçesi ile ciddi anlamda ön plana çıkarken peri bacaları müzesi bu bölgede ki en önemli noktalardan birisi.

Tatil rotası belirlerken Cappadoccia bölgesinde ki en önemli konum GÖREME olarak karşımıza çıkıyor. Göreme ilçesi, diğer önemli ilçeler olan Ürgüp ve Avanos’un tam ortasında bulunur ve her yere 10 dakikalık araç mesafesindedir. Peri bacaları müzesi burada yer alırken eşsiz taş oteller de burada çok daha fazla seçenek ile karşımıza çıkar. Özellikle sabah erken saatlerde ki balon turları, şehri bambaşka bir havaya büründürüyor.

Nevşehir Kapadokya gezilecek yerler listesi içerisinde farklı farklı ilçelere yayılmış birkaç önemli seçenek mevcut. Bunlar arasında;

 1. Peri Bacaları Müzesi
 2. Aşk Vadisi
 3. Temenni Tepesi
 4. Asmalı Konak Müzesi
 5. Üç Güzeller
 6. Ortahisar Kalesi

Karabük – Safranbolu

Karadeniz Bölgesi’nin incisi olan şehirlerimizden birisi de Karabük ve en büyük ilçesi Safranbolu. Türkiye tarihi, bilindiği üzere Osmanlı dönemlerine kadar dayanır. Tabi ki topraklarımızın önemli bir kısmı zaman içerisinde asimile olarak modernleşme akımı kapsamında değişmiştir.

Safranbolu, Osmanlı tarihinden günümüze kadar tüm dokusunu koruyan en nadir bölgelerden birisi olarak dikkat çeker. Türk ve Osmanlı tarihini giderek solumak, orayı görerek yaşamak isteyenler için güzel havası ile sonbahar aylarında gezilecek en önemli yerlerin de başında geliyor.

Bu bölgenin uluslararası alanda ki en önemli özelliği ise UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi içerisinde yer alması. Karabük Safranbolu gezilecek yerler listesi içerisinde de aşağıdaki seçenekler ön plana çıkıyor;

 1. Demirciler Çarşısı
 2. Cincin Han
 3. Tokatlı Kanyonu
 4. Bulak Mencilis Mağarası
 5. Yörük Köyü

İzmir – Alaçatı

Ege’nin incisi İzmir, sonbahar aylarında belli başlı ilçeleri ile birlikte en önemli tatil rotalarından birisi olarak dikkatleri çekiyor. İzmir gezilecek yerler listesi içerisinde özellikle ilçeler üzerinde durmak gerekiyor.

Alaçatı, yaz turizmi için olduğu kadar kış turizmi için de ciddi anlamda ziyaretçi çeken bölgelerden birisi. Kıyı bölgesi olması münasebeti ile birlikte ve kendine has mimari yapıları ile herkes için dinlendirici bir deneyim sunuyor. Eşsiz ege balıklarının lezzetlerini rengarenk görüntüler ile deneyim etmek bu anlamda etkileyici olacak.

Bununla birlikte Urla, Foça ve Seferihisar gibi ilçelerinin de sonbahar için son derece ideal kıyı bölgeleri olduğunu unutmamak gerek.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Çevresi Hafta Sonu Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde ballıkayalar, büyük ada ve istanbul çevresi hafta sonu gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ