Kolik Bebek Nedir? Tedavisi Nasıldır?

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Yenidoğan bebeklerin annelerinin bilhassa araştırdığı kolik bebek nedir, tedavisi nasıldır ve kolik bebek yatağı üzerinde duracağız. Annelik, dünyanın en güzel duygularından birisi olarak dikkat çeker. Tabi ki anne adayları, hamilelik süreçlerinde sıkıntılar yaşayabileceği gibi bebek yeni doğduğunda da bir dizi sorunlar ile mücadele etmek durumunda olacaktır.

Bizde elimizden geldiğince sizleri bu konularda bilgilendirme yoluna gideceğiz. Bebeklerde kolik sorunu ile alakalı birçok annenin soru işaretleri var. Aslına bakarsanız bu gazlı bebek hastalığı olarak da karşımıza çıkıyor. Kısa ve öz bir şekilde elimizden geldiğince sizleri aydınlatma niyetinde olacağız. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan bizlere sorabilir ve fikir edinebilirsiniz.

Kolik Bebek Nedir?

Kolik bebek, 3 aydan küçük yavruların özellikle haftanın en az 3 günü sürekli olarak huzursuzluk ve gaz sancısı hali hissetmesi durumudur.

Bilindiği üzere dünyaya yeni gelmiş olan bir bebeğin yeni bir ortama alışma süreci ciddi manada sıkıntılı ve sancılı geçebilir. 9 ay boyunca anne karnında yaşamış olan bebekler, buradaki ses ortamına alışmıştır. Annenin yedikleri ile beslenen bebekler artık tamamen farklı bir beslenme düzenine girer ve anne sütü almaya başlar.

Anne sütü, özellikle annenin yedikleri ve içtiklerine göre tatlanır ve vitaminlenir. Bu neden dolayısı ile annelerimizin doğum öncesinde olduğu gibi sonrasında da sağlıklı beslenmesi önemlidir. Anne ne kadar kötü beslenir ise anne sütü bebekte o kadar gaz yapar. Kimi bebek, sorunsuz bir şekilde gazını çıkarır ve rahatlar. Ancak kimi bebek ise ciddi gaz sıkıntıları ile mücadele eder. İşte bu bebekler KOLİK BEBEKLER olarak adlandırılır.

Kolik Bebek Nasıl Olur?

Bu bir hastalık da olabilir. Ancak bebeğinizi iyi gözlemlemeniz son derece önemlidir. Her bebek, anne sütü emdikten sonra yani beslenmenin hemen ardından gaz sorunu ile karşı karşıya kalır. Çünkü anne sütü emerken bir yandan hava da emer ve dolayısı ile bu da bebeklerde gaz sorununa neden olur.

Bu yüzdendir ki her emzirme işleminin ardından bebekler yüz üstü yatırılarak ya da omuz bölgesine oturtmak sureti ile masaj yapılır. Bebekler için gaz sancısı masajı sırtı aşağıdan yukarı doğru ovalamak sureti ile yapılır. Bu durum nefes ve yemek borularında bir hareketlenme sağlayacaktır. Eğer ki bebek gaz çıkarmakta sürekli sorun yaşıyor ise burada kronik gaz sancısı durumundan söz edilebilir ve kolik bebek tabirini tam olarak bu noktada kullanabiliriz.

Kolik Bebek Tedavisi

Öncelikle panik olmaya gerek yok, tüm bebeklerde yaşanan bir sorun olarak da dikkatleri çeker. Dolayısı ile süreci iyi izlemek ve buna göre kısa sürede uzman desteğinden faydalanmak da önemlidir. Bebeğin dışkılama süreleri dahi sizlere bu anlamda fikirler verebilir.

Kolik bebek tedavisi nasıl yapılır? Bunun tedavisi tamamen sizinle alakalı olan unsurlardan birisidir. Ancak bunun için çok çeşitli yöntemler var. Öncelikle bebeğin bu sürede kendisini rahat hissetmesi gerekir. Bunun için anne karnındaki seslerin dinletilmesi çok iyi olacaktır. Kolik bebek müzikleri dediğimiz zaman bunun içerisinde özellikle elektrik süpürgesi sesi ciddi anlamda rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bunun dışında rüzgar sesi de yine kolik bebekler için çok ideal olabilir. Aşağıdaki videoda 2 saat reklamsız olarak dinleyebilirsiniz.

Bebeklerin sakinleşmesi için son derece idealdir. Günümüzde müzikli ve titreşimli kolik bebek yatakları da ciddi manada rahatlatıcı özelliklere sahiptir ve bebeğinizin rahatlamasını, gaz çıkarmasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan En iyi Bebek Maması Markaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ