Selülit Giderici Egzersiz Hareketleri

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Kadınların en büyük sorunlarından birisine çözüm amacı ile selülit giderici egzersiz hareketler önerisi ile alakalı birkaç fikir vereceğiz. Kadınlar, özellikle yaz ayları geldiği zaman bikini giymek ya da daha rahat giyim seçeneklerini değerlendirmek ister. Özellikle mini etek modası son dönemde ciddi bir şekilde ön plana çıkan giyim alternatifleri arasında yer alıyor.

Selülit sorunu, kadınlar için ciddi manada mücadele edilmesi gereken ve hayatı olumsuz etkileyen bir unsur. Peki selülit sorunu nasıl oluşur? Genel itibari ile vücutta ki yağ depolarının ciddi anlamda büyümesi ile birlikte bacak basen bölgelerinde yağların depolanması sonucu oluşur. Çirkin bir görüntü olarak kendisini gösterdiği için kadınların özellikle en çok kafaya taktığı konular arasındadır. Bizde bu sorun ile mücadele etmek için birkaç önemli hareketi uzman önerisi ile derledik ve sizlere sunma niyetindeyiz.

Donkey Kick Hareketi

Genel olarak bacak basen bölgelerinin hareketli hale gelerek yağ yakımının hızlanması için kan dolaşımının artırılması gerek. Vücut ağırlığının özellikle üst bacak kısmına doğru verilmesi nedeni ile tam anlamı ile mükemmel bir egzersiz tekniği olarak karşımıza çıkıyor demek yanlış olmaz.

3 set halinde 10 tekrar olacak şekilde iki bacak içinde sorunsuz şekilde uygulanabilir. Hareket, özellikle ilk zamanlarda biraz zorlayıcı olabilir. Ancak üst bacak bölgesinde yanma hissetmeniz en önemli unsurlardan birisidir.

Hip Bridge Hareketi

Aslında ülkemiz genelinde bilinen adı ile köprü egzersizi diyebiliriz. Burada genel itibari ile bel kısmını çalıştırdığınızı düşünebilirsiniz. Hayır, bacak kaslarınızda çok ciddi bir hareketlenme meydana gelecek ve bu egzersizde vücudun yere tamamen paralel olması en önemli unsurlardan birisidir.

Tek seferde 20 tekrar ilk başlarda sizler için en ideal seçeneklerden olacaktır. Ne olursa olsun kollarınızın yere paralel olmasına dikkat edin. Aksi takdirde hareketin zorlayıcılığı ciddi anlamda azalacak ve sıkıntı yaşamanıza neden olabilecektir.

Lunge Hareketi

Aslına bakarsanız bu egzersizler içerisinde belki de tam olarak istediğimiz sonuçları almamızı sağlayacak en önemli egzersiz seçeneklerinden. Bu hareketin en önemli özelliklerinden birisi, tüm vücut ağırlığınızı kaldırmak sureti ile üst bacak hareketleriniz ile yağ yakımını sağlamak.

Bu hareket diz üstü yürüyüş egzersizi diyebiliriz. Burada ki püf nokta ise mümkün mertebe iki elinizde de eşit miktarda ağırlığın bulunması. Sonrasında ise önce sağ dizin üstüne çökün. Kalkın ve ayaklarınızı yanyana getirerek dik duruş vaziyeti ve ardından hemen sol diz. Bu şekilde yürüme yoluna gideceksiniz. Elinizdeki ağırlıklar da bacakların biraz daha çalışmasına ve kan akışının hızlanmasına neden olacak.

3 set yapmanız çok önemli ve en az 10 adım iki bacak içinde atın. İleri gitmek zorunda değilsiniz, olduğunuz yerde de olsa o 3 seti mutlak surette tamamlama yoluna gidin. Bu şekilde egzersizin etkileri daha fazla olacaktır.

Plank Hareketi

Spor yapanların olmazsa olmazlarından birisi ve selülit giderici egzersiz hareketlerinde de önem arz eden PLANK. Vücudun genelini zorlayan bu hareket, belki de birçok bölgenin aynı anda senkronize bir şekilde çalışmasını sağlayan en etkileyici hareket diyebiliriz.

Bu hareketimizde yüz üstü ve vücudumuz paralel olacak şekilde yere uzanıyoruz. Sonrasında ise alt kol dirsekten yere paralel olacak şekilde üst vücudu kaldırıyoruz. Bu esnada dizlerimiz de yerden kesiliyor ve sadece parmak uçlarımız ile dirsekler ve üst kol yere temas ediyor. 20 – 30 saniyelik setler olmak üzere çok zorlayıcı dahi olsa dayanmanız çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Yağ Yaktıran Yiyecek ve İçecekler Listesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ