Vajinismus Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Kadınların önemli bir kısmında görülen hastalıklardan olan vajinismus nedir, belirtileri ve tedavisi üzerinde sizlere bilgiler vereceğiz. Cinsel yaşam, doğanın kanunlarından birisi olduğu gibi yetişkin insanlar için temel ihtiyaçlardan birisi haline geldi. Günümüzde ahlaki yapının da modernist akıma doğru evrilmesi ile birlikte cinsel ilişki yaşı ciddi manada küçülmeye başladı.

Cinsellik, erkekler için olası ve normal bir durum olurken kadınlar için biraz bilinmeyen ve korku ile yaklaşılan bir durum. Hal böyle olunca da vajinismus hastalığı ortaya çıkma ihtimali yüksek. Bu hastalık özellikle birçok kişinin ilişkisinin bitmesine ve hatta boşanmalara dahi neden olan, önemsenmesi gereken bir hastalık. Bizde şimdi elimizden geldiğince sizleri bu anlamda bilgilendirmek istiyoruz.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, kadınların cinsel ilişki esnasında çeşitli psikolojik ya da fizyolojik etkenler nedeni ile kendini istemsizce kasması ve ilişki yaşayamaması durumudur.

Vajinal bölgedeki kasların kuvvet açısından çok ciddi manada yüksek potansiyelli olduğunu söylememiz mümkün. Kadın, özellikle ilk defa cinsel ilişkiye giriyorsa korkusu nedeni ile kendini istemsizce kasar. Cinsel bölgedeki kaslar, kuvvetli bir şekilde kendisini kapatır ve cinsel birleşmeye ciddi manada engel olur. Bu da hal böyle olunca kadınlar için ciddi bir sorun anlamına geliyor.

Vajinismus Hastası Cinsel İlişkiye Girebilir Mi?

Çok önemli ve kritik bir sorudur. Öncelikle bu hastalığın rakamsal anlamda ki verileri hakkında da sizleri bilgilendirmek istiyoruz. 2006 yılında yapılan kapsamlı bir klinik araştırma sonucunda her 10 kadından 1’i bu sorun ile mücadele etmek zorunda ve bu da çok ciddi bir rakam.

Vajinisimus hastası kadın cinsel ilişkiye girebilir mi? Evet, girebilir. Ancak bu ilişki kadın için o kadar acı verici olur ki hastalığın derecesi çok daha ileri seviyeye ulaşır. Bu hastalık, başta psikolojik etkenlere bağlı bir hastalıktır. Kadın kendini korku ya da ahlaki yapı başta olmak üzere birçok nedenle geri çekebilir. Bu nedenle kaslar kendini kapadıktan sonra zorla ilişki yaşamak, kadına çok ciddi acılar yaşatabilir ve hastalığı ileri seviyeye taşıyabilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığı kendi kendinize ortada herhangi bir şey yokken anlamanız çok da mümkün değildir. Öncelikle cinsel ilişkinin kişiler üzerinde ki etkisini bilmek gerekir. Kadın, cinsel ilişkiden her zaman ciddi manada keyif alır. Dolayısı ile bu durum kriz getirmez, bilakis çok keyif veren bir durumdur.

Ancak bu hastalığın kendisini gösterdiği durumlarda çok keyif veren bu olgu bile acı verici bir hale bürünür. Bunun bilincinde bir şekilde vajinismus belirtileri konusunda aşağıdaki seçenekler ön plana çıkar;

  1. Cinsel ilişki esnasında yüksek şiddetli ağrı ya da sızı durumu (Disparoni)
  2. Birleşmenin son derece zorlu bir şekilde gerçekleşmesi ya da gerçekleşmemesi,
  3. Kadın doğum uzmanlarına gittiğinizde jinekolojik muayene sırasında meydana gelen ağrı ve rahatsızlık durumu,
  4. Cinsel ilişki esnasında denemelerde kas spazmı meydana gelmesi,

genel olarak belirtiler arasında kendisini gösterir. Bu hastalık, dünya genelinde birçok kadının mücadele etmek zorunda olduğu bir kadın hastalığı olarak bilinir. Çözümü sürecine biraz da detayları ile göz atalım.

Vajinismus Tedavisi

Şüphesiz ki sadece ülkemizde değil, dünya genelinde kadınların en çok araştırdıkları konuların başında geliyor diyebiliriz. Öncelikle bu hastalık bir psikolojik rahatsızlık olarak değerlendirilir. Ortaya çıkmasında ki öncelikli sebep cinsel ilişki esnasında acı korkusu, ailevi ahlaki korkular ve bu gibi seçenekler olarak dikkat çeker.

%100 oranında tedavi edilebilen bir hastalıktır, yeter ki siz buna kendinizi hazırlayın ve yeneceğinize inanın. Jinekoloji uzmanları, bu gibi durumlarda kadın hastalarını cinsel danışmanlık uzmanlarına ya da psikologlara yönlendirir. Bu sürecin sonrasında ise kadının ve partnerinin yaklaşımına göre birkaç seans sonrasında durum kontrol altına alınır. Uzman doktor, sizlere bu esnada ayna tedavisi ya da genital bölge masajı gibi yollar da önerecektir. Tedavi sürecini asla hafife almayın ve önemseyin.

Vajinismus Kendiliğinden İyileşir Mi?

Hayır, iyileşmez ve bilakis çok daha ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu hastalık, zaman içerisinde kadının korkularının artması nedeni ile ilişkiyi imkansız bir hale getirebilir. Psikolojik bir rahatsızlıktır ve kadının korkusunu yenmesi gerekir.

Korku, yenilemediği zaman her geçen gün daha büyük tahribatlara yol açabilir. Dolayısı ile bu durum tedavi edilmeden kendi kendine asla iyileşmez, bilakis zaman içerisinde daha ciddi sorunlara yol açar.

Vajinismus Sonradan Olabilir Mi?

Kesinlikle olabilir, çünkü genital bölge kaslarının kasılması nedeni ile oluşur. Psikolojik bir sorundur. Bu neden dolayısı ile defalarca girdiğiniz cinsel ilişki sonrasında da meydana gelebilir.

Bir önceki yazımız olan Göbek (Karın) Yağları Nasıl Erilitir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ