Dismenore (Ağrılı Adet) Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Klasik kadın hastalıkları içerisinde yer almakta olan dismenore (ağrılı adet) nedir, nedenleri ve tedavisi üzerinde durmak istiyoruz. Biz kadınlar, her ayın belirli dönemlerinde regl döneminin sıkıntıları ile mücadele etmek zorundayız. Her ne olursa olsun sağlıklı bir işleyiş olsa da kimi insan çok ciddi manada yüksek ağrılar ile mücadele ediyor. Hatta bu süreçte istisnasız acillik olanlar dahi mevcut.

Bu neden dolayısı ile dismenore yani ağrılı adet sancısı hastalığı çok olağan bir hastalık olarak da dikkat çekiyor. Şimdi alternatif bilgileri sunma yolunda da sorularınızı yanıtlamaya hazırız.

Dismenore Nedir?

Dismenore (ağrılı adet), regl döneminin başlangıcından bitişine kadar menstrüel adet ağrısının çok yüksek seviyede yaşanması anlamına gelir.

Jinekoloji bilim dalı içerisine inceleme altına alınan bu hastalık, özellikle nedenleri açısından incelenmeli ve bu noktada adım atılmalıdır. Bu ağrılar öyle seviyelere gelir ki günlük yaşantılarınızı tamamen kısıtlar. Ayrıca kimi kadın her regl döneminde hastane aciline kaldırılır ve bu neden dolayısı ile ciddi manada sıkıntılı süreçler de beraberinde gelir. Peki bu hastalığın nedenleri neler? Hemen derinlemesine detaylara inelim.

Dismenore (Ağrılı Adet) Nedenleri Nelerdir?

Bu sorunla birçoğumuz mücadele etmek zorundayız ve birçoğumuz da ömür boyu mücadele etmek zorundayız. Peki neden? Vajinal bölgenin yapısı gereği de bu sorun baş gösterir. Bunun için vajina türleri üzerinde de bir inceleme makalesi sunmamız gerekiyor, yakında bunu da yapacağız.

Regl döneminde vücudumuz kanı atabilmek için “PROSTAGLANDİN” salgılar ve bu salgılama kasılmalar esnasında olur. Bu hormonun salgılanması da kasılmanın şiddetinin artmasına neden olur. Ağrı hormonudur ve sinir uçlarını ciddi manada tahrip ettiği kabul edilir. Bu hormonun salgılanması ise kimi kadında çok daha şiddetli şekilde olur.

Sekonder Dismenore olarak tabir edilen de bir türü söz konusudur. Dismenore (ağrılı adet) nedenleri içerisinde dikkat çeken bir diğer seçenektir. Bu da genital bölge nedenli cinsel sebeplere dayanan regl nedenlerinden birisidir. Bununla alakalı olarak teknik bilgileri yakında sizlere sunacak ve fikir edinmenizi de sağlayacağız.

Dismenore (Ağrılı Adet) Tedavisi

Dismenore tedavisi olan bir hastalıktır ve her ne olursa olsun panik olmaksızın doğrudan uzmanından destek almak gerekir. Tanı konulmasından itibaren amaç, özellikle hormonal nedenler kaynaklı bir süreç ise ağrıyı baskılamak öncelikli seçeneklerden birisidir.

Bu süreçte kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, genellikle ağrının şiddetine göre yüksek spektrumlu ağrı kesiciler reçete eder. Bu reçete edilen ilaçları özellikle tok karnına almak mide için zararları ciddi anlamda azaltır. Tabi ki bunun dışında anlık önlemler de söz konusu olabilir.

Dismenore hastası kadınlar, evde mutlak surette sıcak su torbası bulundurmalıdırlar. Ağrının ciddi anlamda artması ile birlikte özellikle alt karın ve kasık bölgelerine sıcak su uygulaması yapmak olacak. Bu uygulama ile birlikte ağrının genel itibari ile kontrol altına alınması ciddi anlamda mümkün hale gelebilir.

Doğum kontrol hapı kullanmak diğer bir yöntem. Adet sancısı özellikle yumurtalık bölgelerindeki sinirlerin uyarılması nedeni ile meydana gelir. Bu neden dolayısı ile doğum kontrol hapı kullanmak, prostaglandin hormonunun etkilerini ciddi anlamda baskılar ve ağrının kontrol altında tutulması için uzun vadede etkili bir yöntemdir.

Sekonder Dismenore yani genital bölge yapısı nedenli ağrılı adet sancısı döneminde ise cerrahi müdahaleye kadar giden seçenekler söz konusudur. Bunun için çatal muayene ve uzman değerlendirmesi çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Hızlı Kilo Verdiren Yiyecekler Listesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ