Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Kadınların özellikle en çok araştırdıkları konulardan olan saç dökülmesi nasıl önlenir, hangi doktora gidilir gibi sorulara yanıt vereceğiz. Saç, bilindiği üzere dış görünüş açısından insanın en çok önem verdiği konulardan birisi olarak dikkatleri çeker. Hal böyle olunca da saçsızlık sorunu ile mücadele bilhassa erkekler için en önemli unsurlardan birisi olarak da dikkat çekiyor.

Kadın ve erkeklerin ortak sorunları arasında yer alan saç dökülmesi, günümüzde özellikle sosyal yaşamın ön plana çıkması nedeni ile daha büyük bir sorun oldu. Saçların dökülme şiddeti de aslında kişinin ilerleyen dönemde kellik sorunu ile mücadele edip etmeyeceği noktasında önemli bir kıstas. Peki saçlar neden dökülür? Öncelikle bu soruya bir yanıt verelim.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinde özellikle uzmanların da üzerinde durdukları konulardan birisi GENETİK FAKTÖRLER. Yani erkek ya da kadına kalıtsal olarak annesi ya da babasından kalıcı olarak saç dökülmesi sorunu geçebilir. Türkiye genelinde özellikle babasında kellik sorunu olan erkeklerin büyük bir kısmında da kellik sorunu söz konusudur. Bu kalıtsal olduğundan dolayı kaçınılmaz bir son olabilir.

İkinci önemli unsur ise BAKIMSIZLIK VE ÇEVRESEL FAKTÖRLER. Saçlar, ciddi manada ilgi isteyen ve bakım gerektiren önemli bir kişisel faktör. Saç diplerinin sağlıklı beslenmesi, doğru şampuanın kullanılması ve sürekli şampuan değişikliğinden kaçınma bu noktada ki en önemli seçeneklerden birisidir. Kadınlar için saç bakım ürünleri ile bakım çok önemlidir. Uzun saçları kontrol altında tutmak ve bakımını yapmak ciddi manada zor olabilir. Bu nedenle kadınların saç bakımı konusunda ki süreçleri erkeklere göre çok daha zordur.

Yanlış ve kalitesiz saç bakım ürünleri kullanmak, saç derisinde sorunlara neden olabilir. Daha önemlisi saç dökülmesini tetikleyebilir ve kısa süre içerisinde saçsız kalmanıza neden olabilir. Bu nedenle bakımı nasıl yaptığınız da çok büyük önem arz eden bir diğer unsur olarak dikkat çekiyor.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Ana merak edilen konu da aslında budur. Saç dökülmesinin nedenleri, bunun önlenmesi noktasında en önemli faktörlerin başında geliyor. Bakımsızlıktan mı, güçsüzlükten mi, genetik mi bu soruların sorularak esas nedenin doğru bir şekilde araştırılması gerekiyor. Bu noktada da ister istemez insanların sordukları önemli bir soru daha meydana geliyor.

Saç dökülmesi için hangi doktora (bölüme) gidilir? Saçlar, doğrudan deri ile alakalı olan bir unsur olduğundan dolayı bu noktada ki ilk bölüm de deri ile alakalıdır. Yani Deri ve Zührevi Hastalıkları (Cildiye) uzmanına gidilmesi bu anlamda en doğru karar olacaktır. Bunun dışında ise esas uygulama bilimi olan ancak günümüz hastanelerinde çok fazla yeri olmayan DERMATOLOJİ bölümü esas alanıdır. Ancak dediğimiz gibi bulmanız ciddi anlamda zor olacaktır ve erişmeniz güçleşecektir.

Burada uzman doktor, saç dökülmesinin esas nedenleri üzerine birkaç önemli test yapacaktır ve sonrasında tedavi süreci beraberinde gelişecektir. UNUTMAYIN, kronik ya da bakımsızlığa bağlı nedenlerde İLAÇLAR YA DA SERUMLAR DÖKÜLMEYİ ASLA DURDURMAZ. Televizyonlarda dökülmeyi durduran iddialı şampuanlar ve ilaçlar bu noktada asla kesin sonuçlar vermez.

  • Saçların ılık su ile günlük olarak yıkanması çok önemlidir.
  • Saçları temizlerken ya da kurulurken yumuşak yüzeyli ve pamuklu havlular tercih edilmelidir.
  • Sıcak bir duştan çıktıktan sonra en azından 30 saniye boyunca saçınızı soğuk su ile yıkayarak kan dolaşımını hızlandırmak faydalıdır.
  • Tek marka, tek model şampuan ve saç bakım ürünleri alışkanlıklarınız olmalıdır.
  • Saçlarınızı belirli aralıklar ile kestirerek büyümesini tetikleyebilirsiniz.
  • Duş esnasında saç derilerine masaj yapmak sureti ile saçları temizlemek her zaman için önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Limonlu aspirin maskesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ