En Meşhur Türk Tatlıları Listesi

0
8
Türk Tatlıları
Türk Tatlıları

Yerli ve yabancı herkesin merak içerisinde araştırdığı en meşhur Türk tatlıları listesi ile alakalı olarak bir derleme yaptık sizler için. İnsanların artık midelerine olan düşkünlükleri ciddi anlamda fark yaratan unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Türk mutfağı, dünya genelinden insanların ilgisini ciddi anlamda çekiyor ve gündemlerini de meşgul ediyor diyebiliriz.

Osmanlı mutfağı, geleneksel Türk mutfağı ve aklınıza gelebilecek birçok farklı lezzetten daha ziyade tatlılarımız ile meşhur bir ülkeyiz. Özellikle BAKLAVA, zaman içerisinde dünyaya mal olmuş bir lezzet olarak adından söz ettiriyor. Tabi ki her tatlının da meşhur olduğu bölgelerimiz var. Şimdi bu anlamda sizlere kısa ve açıklayıcı bilgiler sunacağız.

Baklava

Türkiye’de dünya tarafından bilinen öncelikli en önemli tatlı baklava olarak dikkat çekiyor. Şerbetli tatlılarımız arasında yer alan baklava, hatta bir dönem Yunanistan tarafından patenti alınmaya çalışan da bir lezzet.

Kat kat hamur arasına konulan fıstık ve ceviz ile birlikte kaymak ya da farklı lezzetler ile şekillendirilebiliyor. Gaziantep baklavası herkes tarafından bilinir ve tadımı amaçlanır. Dolayısı ile listemizin öncelikli tatlısı baklava olarak dikkat çekiyor. Farklı türleri söz konusudur. Havuç dilimi, şöbiyet, soğuk baklava ya da bu gibi daha birçok farklı seçenek.

Sütlaç

Türk tatlıları içerisinde sütlü tatlılar sınıfı içerisinde yer almakta olan sütlaç tarifi ile de günlük yapımı çok kolay bir lezzet. Günümüzde evlerde klasik tip sütlaçlar yapılırken pastanelerde genellikle fırın sütlaç lezzetini tatma şansına da sahip oluyoruz, arada çok fark yok.

Sütlaç, pirinç ve süt ağırlıklı olarak yapıldığından dolayı ciddi manada adından söz ettiriyor. Ülke içerisinde de popülerliği tartışılmaz.

Fıstık Sarma

Antep fıstığı, ülkemizin dünya genelinde bilinen en meşhur kuruyemiş türlerinden birisidir. En pahalı lezzetler arasında yer alan fıstık sarma, ağırlıklı antep fıstığı ile yapılan mükemmel ötesi bir tatlı tarifi olarak dikkat çekiyor diyebiliyoruz.

İnce kumaş arasına Antep fıstığı taneleri serpilir ve yine şerbetli tatlılarımız arasında yer alır. Gaziantep için en meşhur lezzetlerden birisidir ve her ne olursa olsun dikkat çekici tatlılardır.

Lokma Tatlısı

Saray lokması adı ile de bilinen şerbetli tatlılarımız içerisinde en bilinen seçeneklerden birisi de lokma tatlısı olarak dikkat çekiyor. Hamurun top şeklinde önce yağda kızartılarak pişirilmesi ve sonrasında şerbete batırılarak satılması şeklinde popüler olmuştur.

Genel itibari ile günümüz modern lezzetleri içerisinde çikolata dolgulu lokma ciddi anlamda popüler hale geldi. Türkiye genelinde Instagram ile başlayan bir akım oldu. Ancak klasik lokma tatlısı Osmanlı mutfağının da bir hediyesi.

Aşure

Geleneksel Türk tatlıları içerisinde yer alan ve dinimiz gereğince de ciddi anlamda fark yaratan bir lezzet. Müslüman toplumlarda aşure ayı olarak bilinen dönemlerde mevcuttur ki insanlar birbirlerine aşure kaynatarak ikram ederler. Bu bir gelenektir.

Dünya genelinden de insanların bildiği bir tatlı seçeneği olarak dikkat çekiyor. İçeriğinde sağlıklı ve doğal birçok lezzet bulunur, enerji kaynağı olarak da dikkat çekiyor.

Künefe

Peynir ile yapılan şerbetli tatlılarımızdan birisi olarak adından söz ettiren ve dünya genelinde popüler olan bir lezzet. Hatay künefesi özellikle dünya genelinde ciddi anlamda popüler iken ülkemizde de insanların tatmak istedikleri bir seçenek.

Günümüz modern tatlıcılarının tamamının menüsünde olan bir lezzet olsa da el yapımı ve ustasından yenen bir Hatay künefesi ciddi manada Türk tatlıları içerisinde fark yaratır.

Bir önceki yazımız olan En Çok İzlenen Netflix Dizisi: Squid Game başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz