İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler Listesi

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Türkiye dediğinizde akla ilk gelen şehir olan İstanbul Avrupa yakası gezilecek yerler listesi ile alakalı en kapsamlı önerileri sunacağız. Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği ve o günden günümüze hala tarihi dokusunu ve yapılarını koruyan mükemmel ötesi bir tarih şehri. Asya ve Avrupa kıtası arasında bir köprü görevi gören ve iki yakası ile de harika gezi rotalarını bizlere sunan önemli bölgelerden birisi.

İstanbul gezilecek yerler listesi konusunda sınırsız imkanları bizlere sunuyor. Ancak Asya ve Avrupa olmak üzere iki ayrı yakayı ele alarak en önemli seçenekleri sizlere sunmak ve bilgi edinmenizi sağlamak en önemli önceliğimiz diyebiliriz. Aşağıda sunduğumuz tüm mekanlar, hem tarihi hem de turistik açıdan hem yurtiçi hem de yurtdışı turistlerimiz için çok önemlidir.

1-) Ayasofya Camii (Müzesi)

Bizans döneminden günümüze kadar tarihi olan ve geçtiğimiz aylar içerisinde resmi olarak camii olduğu açıklanıp ibadete açılan bir yapı. Bizans İmparatoru 1. Justinianus tarafından yapılan bu mükemmel yapı, asıl ismi ile Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi olarak biliniyor. 537 yılından beri varlığını sürdüren bu yapı, İstanbul’da müslümanlığın simgelerinden birisi olarak kabul edilir.

Kubbeli mimarisi ve içeriğinde kültürel birçok seçeneği sunan Ayasofya, Fatih Sultan Mehmed Han tarafından camii olarak kullanılmıştır. İstanbul gezilecek tarihi mekanları arasında öncelikli sırada.

2-) Topkapı Sarayı

Avrupa yakası gezilecek yerler listesi içerisinde öncelikli bir diğer mekan Topkapı Sarayı. Yine Fatih Sultan Mehmed Han tarafından 1478 yılında yaptırılmış olan saray, Osmanlı’nın en önemli mekanlarından birisi olmuştur.

Hanedanlığa çok uzun süre ev sahipliği yapmış olan saray, günümüzde tarih müzesi olarak kullanılır. Hazine odası, saltanat kapısı, Babüsselam gibi alanları ile birlikte dünya genelinde bilinen ve bir o kadar da merak edilen tarihi yapılardan. Eşsiz Osmanlı mimarisini üzerinde barındıran yapı, İstanbul için en önemli simgelerden birisi olarak adından ciddi anlamda söz ettiriyor demek yanlış olmaz.

3-) Galata Kulesi

İstanbul’un simgesi mekanları içerisinde yer alan ve konumu itibari ile de tam bir seyir mekanı olan Galata Kulesi. Beyoğlu ilçesinde bulunan kule, Osmanlı döneminden günümüze en önemli mimari eserlerden birisi olarak geliyor.

Tarihi doku hissini iliklerinize kadar hissetmenizi sağlayacak yapı, yüksekliği ile de dikkat çekiyor. 40 metrelik seyir yüksekliğine sahip olan yapı, 1348 yılından bu yana tarihi dokusunu koruyarak günümüze kadar geldi. Yabancı turistlerin olduğu kadar yerli turistler için de önemli bir İstanbul gezi rehberi örneği diyebiliriz.

4-) Dolmabahçe Sarayı

Tarihe tanıklık etmiş, mimarisi ile büyüleyici Dolmabahçe Sarayı, listemizin en önemli mekanlarından birisi olarak dikkat çekiyor. Beşiktaş’ın boğaza bağlanan kıyısında yer alan, konumu ve tarihsel geçmişi ile ülkemizin en büyük tarihi dokularından birisi konumunda.

1.Abdülmecid Han tarafından yapım emri verilen ve 1856 yılında inşası tamamlanan bu yapı, yine ilk olarak bu padişah tarafından kullanılmıştır. Sonrasında padişahların önemli bir kısmı tarafından misafirhane gibi kullanılan bu saray, Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı ve en önemli kararların aldığı, aynı zamanda hayatını da kaybettiği saray olarak bilinir. Osmanlı mimarisinin eşsiz eserlerini üzerinde taşıyan yapı, yine en çok ziyaret alan tarihi mekanlarımız arasında.

İstanbul Avrupa yakası gezilecek yerler listesi içerisinde daha onlarca mekan sayılabilir. Ancak tarih kokan en önemli mekanlarımız bu şekilde. Tabi ki ilçe ilçe de ele alınabilir gezilecek bölümler.

  • Beşiktaş hizası Ortaköy’de gidip eşsiz kumpir lezzetlerini deneyebilirsiniz.
  • Taksim meydanına çıkarak herkesi kendisine hayran bırakan ıslak hamburger yine önemli bir seçenek.
  • Cihangir, Karaköy, Eminönü ve Sirkeci gibi ilçeler de İstanbul’un tarihi dokusunu hali hazırda koruyan bölgelerinden.

5-) Emirgan Korusu (Sarıyer)

Emirgan, İstanbul’un en güzel bölgelerinden birisi olarak dikkatleri çeker. En yeşil bölgelerden birisidir ve özellikle Osmanlı dokusunu hala koruyan ilçelerin başında gelir. Emirgan Korusu, İstanbul’un en güzel noktalarından birisi olarak kabul görür ve yerli turizm için de çok büyük önem arz eder.

Her Nisan ayı geldiğinde lale festivaline ev sahipliği yapan bu bölgede halkın da yeşile sahip çıktığını söylemek mümkün. Sarıyer gezilecek yerler listesi içerisinde emirgan korusu ilk sırada yer almalıdır ve herkese tavsiye ediyoruz.

6-) Madame Tussauds İstanbul Müzesi (Beyoğlu)

İstanbul, sanatın her türlüsüne ev sahipliği yapan ve evrensel hale gelmiş olan şehirlerden birisi diyebiliriz. Dünya genelinden sanatçıların her zaman için tercih ettiği merkezlerden olan İstanbul, Madame Tussauds adı altında mükemmel bir bal mumu müzesine ev sahipliği yapıyor.

Bilindiği üzere bal mumu heykel sanatçılığı artık çok farklı bir noktaya ulaştı. Müze içerisinde aradığınız birbirinden farklı ünlü ismin mükemmel bal mumu heykellerini görüp resim çekinme şansına sahip oluyorsunuz. Fatih Sultan Mehmet, Mustafa Kemal Atatürk, Madonna, Müslüm Gürses, Leonar DiCaprio, Adile Naşit gibi birçok ünlü ismin heykelleri burada mevcut.

100 TL gibi bir ücret ile birlikte müzeye giriş yapıyor ve bu eşsiz sanat harikalarını görme şansına sahip oluyorsunuz.

7-) Miniatürk (Beyoğlu)

Minyatür sanatının günümüzde ulaştığı nokta ciddi anlamda farklı bir hale geldi demek yanlış olmaz. Miniatürk, dünyanın en önemli minyatür şehir sanatı uygulamalarından birisi olarak dikkatleri çekiyor. Cazibe merkezi olan İstanbul için en çok ziyaret edilen noktalardan birisidir demek yanlış olmaz sanıyorum.

Sütlüce mevkiinde yer alan bu eşsiz merkez, Türkiye’nin en önemli yapılarının minyatür olarak hazırlandığı bir nokta. Park gezisi konseptinde aralıklar ile konumlandırılan bu şaheserleri incelerken aynı zamanda tarihlerini de okuyup öğrenme şansına sahip oluyorsunuz. Her gün sabah 09:00 saatlerinde kapılarını açan Miniatürk, akşam saat 19:00 sularına kadar açıktır.

Yetişkinler ve öğrenciler için çok cüzi miktarda giriş ücreti mevcuttur. Bu ücreti vermek sureti ile girip sanat müzesini gezebilirsiniz.

😎 Yerebatan Sarnıcı (Fatih)

İstanbul’un gezilecek tarihi yerleri ve mekanları içerisinde dünya genelinde trend olan Yerebatan Sarnıcı çok önemlidir. Bilindiği üzere Bizans İmparatorluğu hükümdarlığında olan bu topraklar, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına kazandırıldı ancak o dönemden eserler hiç bozulmadı.

Yerebatan Sarnıcı, Bazilika Sarnıcı ismi ile de bilinen bir tarihi yapıdır ve Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından inşa ettirilmiştir. İnşa edilmesinde ki öncelikli amaç ise bir nevi su hazinesi yaratmak. Nitekim Osmanlı Sultanları da bu sarnıcı birçok farklı amaç için kullanmıştır. Günümüzde ise müzeleştirilmiştir ve tüm dünya genelinden tarih turizmi için İstanbul’a gelen ziyaretçilerin öncelikli ziyaret mekanlarındandır.

9-) Deniz Müzesi (Beşiktaş)

İstanbul’un boğaz kıyısına konumlanmış olan en güzel ilçelerinden birisi olan Beşiktaş, birçok farklı sanata ev sahipliği yapıyor. Türkiye, havacılık ve denizcilik konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi olarak kabul edilir. Özellikle Deniz Müzesi, içeriğinde ki eşsiz sanat eserleri ile ön plana çıkıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan son derece köklü bir oluşum. İçeriğinde bilhassa gerçek askeri mühimmatlar ve gemiler sergi edilir. Bandırma Vapuru da bu müze içerisinde sergi edilir. Bununla birlikte dünya genelinden ipekçilik örnekleri ile de adından söz ettiren mükemmel bir seçenektir.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de Sonbaharda Gezilecek En Güzel Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ