Ege Gezilecek Yerler Önerileri Listesi

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Türkiye’nin en güzide coğrafi bölgelerinden olan Ege gezilecek yerler önerileri listesi noktasında sizler için mükemmel bir rota çizmek istiyoruz. Denizinin rengi dahi bir başka güzel olan, insanı ve muazzam turistik mekanları ile her mevsim en önemli seyahat rotalarından birisi. Ege denizi kıyıları, eşsiz şehirlere ev sahipliği yaparken insanlara hem dinlenme, hem eğlenme imkanlarını sunuyor.

İlkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarında Ege şehirlerinde gezilecek yerler açısından asla sıkıntı yaşamıyorsunuz. Tarih turizmi, tatil turizmi, sağlık turizmi ve aklınıza gelebilecek daha birçok farklı noktada insanları ağırlamakta gayet başarılı bir bölge. Hali ile en çok araştırılan ve soruşturulan da bölgelerin başında geliyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

1-) Gelibolu Yarımadası (Çanakkale)

Tarih kokan, geçilemeyen ve geçmediğimiz şehrimiz Çanakkale, her açıdan eşsiz bir şehir. Özellikle tarihi olaylarda bize bıraktığı miras ile ciddi anlamda farkını ortaya koyuyor. Çanakkale gezilecek yerler açısından özellikle tarihi mekanları açısından turizmin demirbaşı.

Gelibolu Yarımadası içerisinde bulunan efsanevi Çanakkale Şehitliği, Ege kıyılarında mutlaka ziyaret edilmesi gereken öncelikli bölgeler arasında yer alıyor.

2-) Kazdağları (Balıkesir)

Kaz Dağı bölgesi olarak da geçen ve Balıkesir’in Edremit ilçesi sınırları içerisinde bulunan eşsiz güzellikte ki bir bölgeden bahsediyoruz. Hem spor yapmak, hem eğlenmek hem de dinlenmek isteyen tüm ziyaretçiler için Ege gezilecek yerler listesinde öncelikli sırada yer alıyor demek mümkün.

Özellikle yeşilin her tonunu barındıran bu bölgede Kazdağı Milli Parkı içerisinde tamı tamına 800 farklı bitki türü yaşıyor. Trekking için mükemmel bir bölge olduğunu da söylemek lazım.

3-) Ayvalık ve Cunda Adası (Balıkesir)

Tatil ile alakalı bir konu geçtiği zaman herkesin ağzında olan o meşhur Ayvalık, Balıkesir’in en önemli ilçelerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Ege mimarisi, zeytinağaçları, sarımsaklı plajı gibi tüm noktaları sizleri kendisine hayran bırakmak için yeterli olacak.

Bununla birlikte Ege lezzetleri ile alakalı olarak da mükemmel seçenekleri burada tadacaksınız. Yerel birçok lokantası ile birlikte sizlere her anlamda kaliteli seçenekleri sunacak. Cunda Adası’da yine bu bölgeye yakın olan ve mutlaka gidilmesi gereken bölgelerin başında geliyor.

4-) Bergama (İzmir)

Tarih ve kültürel turizm dediğiniz zaman Ege gezilecek yerler listesi içerisinde İzmir, tam anlamı ile bir birikim. Bergama ise bu bölgeler içerisinde en yoğun zenginliğe ve kültürel mirasa sahip bölgeler arasında yer alıyor.

Hitit, Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden antik kalıntıların yer aldığı şehirlerde kendinizi adeta o tarihin içerisinde bulacaksınız. Bununla birlikte bölgeye yakın lokantalarda eşsiz Ege lezzetleri ile kendinizi şımartacaksınız. Bergama, içerisinde ki antik müzeleri ve açık hava tiyatroları ile de bilinen bir bölge.

5-) Alaçatı, Çeşme (İzmir)

İzmir’in merkezine 70 kilometre uzaklıkta olan ve tatil dediğimiz zaman akla ilk gelen bölgelerden Alaçatı ve Çeşme, listemizin olmazsa olmazlarından.

Öncelikle bu bölgeler, kendine has mimarisi ve rengarenk görüntüsü ile birlikte herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor. Alaçatı, özellikle son 10 sene içerisinde turistik açıdan ciddi bir yükseliş gösteren bölgeler arasında yer alıyor. Çeşme ile birlikte eşsiz plajlara sahip olmakla birlikte eğlence mekanları açısından da farkını ortaya ciddi manada koyuyor. Ege kıyılarında görülmesi gereken yerler arasında mutlak ama mutlak önceliğe sahip.

İzmir gezilecek yerler konusunda son derece zengin bir bölge olduğundan dolayı burada sizler için uçsuz bucaksız bir gezi deneyimi yer alıyor.

6-) Şirince (İzmir)

Güzide şehirlerimizden İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince köyü, Türkiye’nin dünya genelinde en çok bilinen bölgelerinden birisi. Şirince köyünün tarihsel önemi nedir?

Maya takvimine göre 2012 yılında kopması beklenen kıyamet günü için zarar görmeyecek tek bölge olarak rivayet edilmiştir. Bu nedenle 21 Aralık 2012 tarihinde tam anlamı ile dünya genelinden büyük bir ziyaretçi akımına uğramıştır. Nüfus olarak da çok kalabalık olmayan bu bölge, mimarisi ile de Ege gezilecek yerleri arasında yer alıyor.

7-) Kuşadası (Aydın)

Türkiye’de tatil dediğimiz zaman yine akla öncelikli gelen bölgelerden birisi de Kuşadası olarak dikkat çeker. İzmir ve Aydın illerinin tam ortasında bulunan ilçe, kilometre olarak Aydın’a daha yakın olduğundan dolayı Aydın’ın bir ilçesidir.

Eşsiz güzellikle bir kıyı şehri olan Kuşadası, aynı zamanda gezi gemilerinin de en önemli limanlarından birisi olarak kabul edilir. Kadınlar Plajı, Pamucak Plajı bölgenin en çok dikkat çeken plajları. Bununla birlikte eğlence mekanları ve restoranları ile de dikkat çekici bir bölge diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'den Vizesiz Gidilen Ülkeler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ