Bursa Gezilecek Yerleri Listesi ve Önerileri

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Türkiye’nin en güzel ve en yeşil şehirlerinden birisi olan Bursa gezilecek yerleri listesi ve önerileri üzerinde sizler için birkaç seçenek derledik. Türkiye, çeşitli güzellikleri ile birlikte birçok farklı şehri ile hem kültür hem de sosyal imkanlar açısından ideal seçenekleri bizlere sunuyor. Marmara Denizi kıyı şehirlerinden birisi olan Bursa, eşsiz tarihi ile de fark yaratıyor.

Osmanlı’nın temellerinin atıldığı ve aynı zamanda yine Türkiye tarihinin ilk başkenti olarak bilinen medeniyetler şehri diyebiliriz. Osmanlı’ya hükümdarlık yapmış nice büyük Osmanlı Sultanlarının naaşlarına da ev sahipliği yapan bu şehir, gezilecek yerleri ile de ciddi manada dikkat çekiyor. Bizde elimizden geldiğince birkaç seçeneği elimizden geldiğince sizlere sunmak istiyoruz.

Uludağ

Kayak tatili dediğimiz zaman Türkiye sınırları içerisinde akla ilk gelen bölgelerden birisi Uludağ. Bursa, Uludağ eteklerine kurulmuş şehirlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Eşsiz bir teleferik deneyimi ile birlikte Bursa merkezinden Uludağ dağlık ve örenlik bölgesine geçiş yapıyorsunuz.

Uludağ’da ki kayak tatili otelleri sayesinde eşsiz bir deneyimi yaşama şansına sahip oluyorsunuz. Turistik açıdan da bölgenin en büyük cazibe merkezlerinden birisi olarak kabul görüyor demek yanlış olmaz.

Ulu Camii

Bursa gezilecek yerleri içerisinde en önemli tarihi yapılardan birisi Ulu Camii olarak dikkat çeker. Heykel olarak geçen tepe bölgesinde ve şehir merkezinin göbeğinde ki bu eşsiz camiinin geçmişi Hacivat ile Karagöz hikayelerine kadar dayanır. Osmanlı döneminde yaptırılan tarihi bir camiidir.

Büyüklüğü ile de dikkatleri çeken camii, hem ibadete hem de turistik ziyarete kapıları açık bir yapıdır. 1400 yılında inşası tamamlanan bu camiinin yapım emrini ise Yıldırım Bayezid vermiştir. Kubbeli mimari tasarımı ise ilk defa bu camii ile karşımıza çıkmıştır.

Uzun Çarşı

Bursa, Osmanlı mimarisini birçok noktasında önemli şekilde korumuş olan ve tarih kokan şehirler arasında yer alıyor. Sanayi ve tekstil sektörünün Türkiye’de ki en önemli bölgelerinden birisi olan Bursa’da Uzun Çarşı en önemli bölgelerden birisi olarak kabul görür.

Yerli ve yabancı herkesin istediklerini eksiksiz bir şekilde bulabileceği mükemmel bir bölge. Belediye’nin el atması ile restore edilen şehirde ulaşım imkanları da son derece mükemmel. Uzun Çarşı, özellikle kuyumculuk ve tekstil üzerine olduğu kadar şifalı bitkiler dükkanları ile de dikkatleri çeken bir nokta.

Cumalıkızık

Bursa, özellikle bazı köy noktaları ile de adından ciddi anlamda söz ettiren mükemmel bir bölge diyebiliriz sanırım. Cumalıkızık, 700 yıldan eskiye dayanan tarihi ve mükemmel mimarisi ile birlikte bölgenin en büyük cazibe merkezlerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor. En çok ziyaretçi çeken bölgelerden de birisi demek yanlış olmaz.

Eşsiz Osmanlı mimarisini hala üzerinde barındıran bölge, 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisine dahil edildi. Uludağ eteklerinde yer alan bu eşsiz yerleşke de hem doğa ile iç içe oluyor hem de tarih kokusunu içinize çekme şansına sahip oluyorsunuz.

İskender Efendi Konağı

Bursa, özellikle döner kültürünün en önemli bölgelerinden birisidir. Hatta dönerin ilk olarak dik hale getirilmesinin en önemli etkenlerinden birisinin de Hacivat olduğuna inanılır. Yavuz İskenderoğlu, bu eşsiz lezzetin tarihindeki en önemli isimlerden birisi olarak kabul edilir. Bursa Botanik Park bölgesinin içerisinde eşsiz bir konak mevcut. Bursa gezilecek yerleri listesi içerisinde olmazsa olmaz bir nokta.

İskender Efendi konağı olarak bilinen bu mekan içerisinde öncelikle eşsiz bir iskender lezzeti deneyimi yaşıyorsunuz. Bununla birlikte mükemmel bir mekan otantiği yer alıyor. Aynı zamanda İskender müzesi ile birlikte lezzetin atalardan gelen tarihinin de anlatıldığı mükemmel ötesi bir mekan konsepti söz konusu.

Bir önceki yazımız olan Manavgat Şelalesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ