Ankara Gezilecek Yerler Listesi

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Türkiye’nin göbeği olan başkent Ankara gezilecek yerler listesi ile alakalı güncel bir listeyi sizlere sunarak tanıtmak amacındayız. Osmanlı döneminden bu yana varlığını sürdüren toplumumuz, bu süreçte birçok farklı başkent gördü. Ancak Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte başkent vazifesini Türkiye’nin tam göbeği olan Ankara iline teslim etti.

Ankara, konumu itibari ile olduğu kadar tarihi ile ve gezilecek yerleri ile de ciddi anlamda büyük öneme sahip noktalardan birisidir diyebiliriz. Nüfus yoğunluğu olarak da yüz ölçümü açısından da ülkenin en büyük şehirlerinden birisi olan Ankara’da mutlaka gezilmesi gereken yerler ile alakalı kapsamlı bir listeyi sizlere enine boyuna sunacağız.

Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu şehrin en önemli simgelerinden birisi. Türkiye tarihi için en önemli noktalardan birisi olarak da dikkat çekiyor.

Sadece yerli turistler için değil, onu tanımış tüm yabancılar için de en önemli uğrak noktalarından birisi olarak dikkatleri çektiğini net bir şekilde söyleyebiliriz. Anıtkabir, hem de tarihi bir müze olarak yapılandırılırken muazzam mimarisi ile de aslına bakarsanız dünyaya en önemli örneklerden birisi.

Kızılay Meydanı

Ankara’nın en önemli merkez noktalarından birisini sorsak herkesin şüphesiz ki ağzından çıkacak ortak nokta Kızılay Meydanı. Merkez nokta olarak dikkat çeken bu semt, en canlı ve aslına bakarsanız en aktif bölgelerden de birisidir.

Adını Kızılay kurumunun genel merkezinden alan bölge, eğlence mekanları ve sosyal açıdan ciddi anlamda önem arz ediyor. Sakarya Caddesi, özellikle mutlaka görülmesi gereken noktalar arasında. Tüm toplu taşıma araçlarının da ortak noktası diyebiliriz.

Güven Park

Ankara gezilecek yerler listesi içerisinde olmazsa olmaz noktalardan birisi de Güven Park. Parkın içerisinde ki büyük heykelden adını alan bu mükemmel nokta, en çok ziyaret edilen bölgeler arasında.

Aslında adı Emniyet Park olarak da biliniyor ancak zaman içerisinde Güven Park tabiri çok daha yaygın şekilde kullanılmaya başlandı. Bu muazzam heykel iki Avustralya uyruklu sanatçı tarafından yapıldı ve tam anlamı ile bir kimlik oluşturdu. Güvenpark, halktan toplanan paralar ile yapıldığından dolayı ayrıca bir öneme sahip.

Rahmi M. Koç Müzesi

Türkiye’de sanayi dediğimiz zaman akla ilk gelen isim kimdir? Ülkemiz sanayisinin en önemli temel taşlarından birisi olan Rahmi M. Koç, devrim niteliğindeki girişimler ile birlikte bu alanda yol gösterici isimler arasına girmiştir.

Zaman içerisinde bu alanda ölümsüzleşen Rahmi Koç için devletin de desteği ile birlikte bir müze yapıldı. Bu müze içeriğinde sanayi ile alakalı tüm girişimler, geçmişten günümüzde esrarengiz materyaller yer alıyor. Bu neden dolayısı ile de özellikle yerli turizm için çok önemli noktaların başında geliyor diyebiliriz. Müzede özellikle en önemli girişim olan otomobiller ile alakalı kısım sizi sizden alacak.

Atakule

Anıtkabir’den sonra Ankara’nın dünya genelinde özdeşleşmiş en önemli mimari yapılarından birisi de Atakule olarak dikkatleri çekiyor. Ankara’nın ilk özel alışveriş merkezi olma özelliğini de taşıyan bu mimari, yüksekliği ile de ön planda.

Şehrin tüm noktalarından net bir şekilde görebildiğiniz bu yapı, esrarengiz mimarisi ile geçtiğimiz dönemlerde restore edildi. Özellikle gece aydınlatmaları ile göz alıcılığını her daim vurguluyor.

Seğmenler Parkı

Ankara gezilecek yerler incelememizde sırada en önemli parklardan birisi var. Atakule mevkiine yakın noktada bulunan bu park, özellikle doğal görüntüsü ve gençlerin de teveccühü ile birlikte çok canlı bir nokta olarak dikkat çekiyor.

Sabah sporu için dikkat çekici bir alan olan bu park, aynı zamanda çeşitli organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor. Kuğulu Park mevkiisine de 10 dakikalık bir yürüme mesafesi uzaklıkta olduğundan dolayı tam anlamı ile ideal bir gezinti rotası.

Bir önceki yazımız olan Ege Gezilecek Yerler Önerileri Listesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ