EVLİLİK

YAZAR

KATEGORİ

PAYLAŞ

Herkesin aslında en hassas olduğu bir konu “evlilik” kimi duygularını dışa yansıtmadan içten içe merak eder ama korkunç olduğunu düşünür, kimi ise her evli çift gördüğünde kendini onların yerinde hayal eder işin özü evlilik bazen çok korkutucu gelir bazen de bir çocuk oyuncağıdır.

Bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir, çünkü bu müessesede en önemli kural kendini hazır hissetmektir.

İnsanlar bu sürece nasıl geliyor diye merak edenlerden biri de benim , yaşın verdiği yetki ve çevre faktörü devreye girdikçe en çok sorguladığım konulardan biri haline geldi.

Bu sürece en baştan başlayalım o zaman, iki farklı cinsin birbirinden hoşlanmasıyla başlar daha sonra bu hoşlanma hissi birbirini tanıdıkça ve paylaşabileceğin bir şeyler ortaya çıktıkça sevgiye dönüşür.

Sevgi ilk başlarda yeterli kalsa da devamın da eksiklikleri tamamlatır bunlar; saygı,hoşgörü,yardımseverlik, gibi kavramları da beraberinde getirir.

Sevgililik bu kavramlarla yaklaşık olarak 2/3 yıl kadar devam ettirilebilir fakat onunda belirli süresi var uzattıkça bu ilk süreci paylaşabileceğin çok bir konu kalmayabilir. Her şey tadında güzel aslında ama sonuç alabilirsen tabii ki. Sonuç alabilirsen demekte ki nedenim ise yıllarca zaman geçirdiğin birinden  farklı bir adım alamıyorsan  pes etme çünkü ortada verilmiş bir emek var iki taraf içinde haksızlık olur. Karşı tarafın  bir adım atmak isteyip istemediğinden emin olun.

Peki  bunu nasıl anlayabiliriz?

Karşı tarafın da bunu istediğini bilmek için ufak ipuçları hazırla çok belirgin olmayan söylendiğinde rahatsız hissettirmeyen küçük tatlı sorular sor ve bunu arka arkaya tekrarlama zaman ver.

Her buluşmada ona farklı sorular sor evlilikle ilgili düşüncelerin neler diye pat diye konuya girersen Kuş kafesten kaçar onun için ürpertmeden konular bul kendine. Bu konular  çevrendeki çiftler veya ailenden örnekler olabilir.

Örnek veriyorum yolda gördüğünüz bir aile hakkında “Çok yakışmışlar acaba anlaşabiliyorlar mı” veya “Acaba mutlu bir evlilikleri var mıdır ?” gibi soru cevap hazırla .Biriktirdiğin soruların cevaplarını unutma ve bunların analizini yap olumlu cevaplar veriyorsa onun da düşünceleri seninle aynıdır.Fakatolumsuz cevaplar veriyorsa ve saçma olduğunu dile getiriyorsa koşarak uzaklaş. Emek verdin zaman verdin diye çırpınma fazla  sende kukla değilsin sonuçta .

 

 

Bir önceki yazımız olan ÇEYİZ LİSTESİ BANYO başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YAZAR

PAYLAŞ